Končící náčelník Vojenské policie Foltýn míří na Hrad, nastoupí do prezidentovy vojenské kanceláře

Končící náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn nastoupí do Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Informaci v úterý serveru Seznam Zprávy potvrdil Foltýn. Uvedl, že o jeho zařazení rozhodne náčelník vojenské kanceláře Radek Hasala. Zvolený prezident Petr Pavel uvedl, že o přestupu Foltýna byl informován. Jako člověka i odborníka ho velice respektuje a těší ho, že do vojenské kanceláře nastoupí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 18:38 28. 2. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KAMBA

Končící náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Foltýn by měl ve funkci šéfa Vojenské policie skončit v úterý, od 1. března ho má vystřídat Jiří Roček. Náčelníka Vojenské policie podle zákona jmenuje a odvolává ministr obrany po projednání ve sněmovním branném výboru, ten záležitost projednal na úterním dopoledním zasedání.

„Ano, informaci potvrdit můžu. Byl mi předán personální rozkaz o přeložení do Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Mám jen velmi povšechný přehled o tom, jaké jsou kompetence ze zákona, to bude na budoucím náčelníkovi kanceláře, jakou prací mě pověří,“ řekl Foltýn pro Radiožurnál.

Oznámený náčelník vojenské kanceláře Radek Hasala pro Radiožurnál uvedl, že se k personálním otázkám vyjádří až po svém jmenování do funkce, tedy 1. dubna.

Foltýn stál v čele Vojenské policie od začátku července. Jeho odchod podle informací, které v úterý zazněly na jednání branného výboru, souvisí s obviněním šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče za nákup přístroje na ochranu proti odposlechu.

Otakar Foltýn končí v čele vojenské policie. Projedná to nejbližší výbor pro obranu, potvrdil jeho předseda

Číst článek

„O záměru, že Otakar Fotlýn přestoupí do Vojenské kanceláře prezidenta republiky, jsem byl informován. Jako člověka i odborníka ho velice respektuji a těší mě, že posílí její řady,“ uvedl zvolený prezident Petr Pavel.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) Foltýnovi vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Domnívá se také, že měl Foltýn Voráče na základě rozkazu ministra obrany z minulosti postavit mimo službu.

Marginální případ

Foltýn poslancům řekl, že podle jeho právního názoru bylo „50 na 50“, zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat. Kauzu nákupu zařízení považuje za marginální případ. Řekl, že mu proto nevěnoval pozornost a ministryni o obvinění neinformoval. Odmítl podezření, že šlo z jeho strany o zatajování.

Černochová Foltýnovi poděkovala za to, jak Vojenská policie splnila své povinnosti související s českým předsednictvím v Evropské unii. Vyzdvihla také, že posunul spolupráci s armádou nebo připravil mise Vojenské policie v Kosovu a na Ukrajině.

Foltýn do nástupu k Vojenské policii sloužil v analytickém oddělení velení armády. V minulosti pracoval u speciálních sil v odboru koncepcí a řízení nebo jako právník na inspektorátu náčelníka generálního štábu. Černochová dříve Foltýna označila za vynikajícího vojenského právníka s téměř dvacetiletou praxí. Jako právník působil ve třech zahraničních operacích v bývalé Jugoslávii a Afghánistánu.

ivv, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme