Bouřky v noci zvedly hladiny menších toků na desítce míst v Česku. 45 000 míst je bez elektřiny

Bouřky v noci zvedly hladiny menších toků na desítce míst v západních, středních a jižních Čechách, v Praze a na jižní Moravě. Otava překročila druhý povodňový stupeň, Volyňka a Botič přechodně i třetí. Hladiny už většinou klesly nebo klesají. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Před rozvodněním menších toků po bouřkách meteorologové varovali.

Praha (Aktualizováno: 9:57 24. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči odstraňují popadané stromy | Zdroj: HZS hl. m. Prahy

Na druhém povodňovém stupni pohotovosti byla před 5.30 Otava v Sušici a Rejštejně na Klatovsku a Volyňka v Něměticích na Strakonicku.

Meteorologové varují před rozvodněním řek na jihozápadě Česka. Bouřky a silný vítr vydrží do pátku

Číst článek

V Sudslavicích na Prachaticku Volyňka kolem 1.00 vystoupala až na třetí stupeň ohrožení, kam se kolem 2.00 dostal také Botič v pražských Nuslích. Na obou místech už byla hladina kolem 5.30 bez povodňového stupně.

Na první povodňový stupeň bdělosti se v západních Čechách dostala i Křemelná, ve středních Čechách Botič, Litavka a Kocába a na jižní Moravě Jevišovka.

Meteorologové očekávají další bouřky na většině území Česka v noci na pátek. Výstraha meteorologů před vzestupem hladin menších toků platí do pátečního poledne v Plzeňském kraji, v západní části Jihočeského, v jihozápadní části Středočeského kraje a v Praze.

45 000 míst bez proudu

Po nočních bouřkách je v Česku bez elektřiny zhruba 45 000 odběrných míst, hlavně ve středních a jižních Čechách. Vyplývá to z informací společnosti ČEZ Distribuce a distribuční firmy eg.d ze skupiny E.ON. ČEZ v noci evidoval téměř 100 000 míst bez proudu, obnovení dodávek očekává u většiny odběratelů během čtvrtečního dopoledne.

Začátek astronomického léta naruší v pondělí večer silné bouřky. Doprovodit je mohou i kroupy

Číst článek

ČEZ Distribuce ráno evidovala 35 000 odběrných míst bez elektřiny, kolem 2.00 jich bylo podle mluvčí firmy Soni Holingerové kolem 97 000. Poruch na vedení vysokého napětí ubylo ze 70 na ranních 55. Ve středních Čechách je 38 z nich, po sedmi v Královéhradeckém a Ústeckém kraji.

Společnost eg.d podle svého mluvčího Romana Šperňáka evidovala ke čtvrtečnímu ránu 32 poruch na linkách vysokého napětí a zhruba 9900 domácností s omezením dodávek elektřiny hlavně na jihu Čech.

Omezený provoz na železnici

Spadlé stromy a výpadky napájení a zabezpečovacího zařízení po bouřkách v noci zastavily nebo omezily provoz na železnici na víc než 30 místech. Problémy byly hlavně v jižních a středních Čechách, většinou na regionálních tratích.

Většinu omezení se ještě ráno podařilo odstranit. U Vraného nad Vltavou je trať zaplavená vodou a bahnem. Vyplývá to z informací, které poskytla Správa železnic a její mluvčí Dušan Gavenda.

Česko zasáhly bouřky a přívalové deště. Padaly stromy, tisíce domácností jsou bez elektřiny

Číst článek

„Noční přechod silných bouřek má za následek významné komplikace provozu na železnici z důvodu poruch zabezpečovacího zařízení, popadaných stromů a podobně,“ uvedl ráno Gavenda. Před 8.45 firma na twitteru oznámila, že provoz se s pomocí hasičů a provozních zaměstnanců podařilo obnovit na více než 20 tratích.

„S největšími následky bouřek se potýkáme mezi Nemanicemi a Strakonicemi, kde je poškozené trakční vedení ve třech úsecích, a na trati Černý Kříž – Nové Údolí, kde spadlo velké množství stromů,“ uvedla firma.

Zabezpečovací zařízení mělo výpadek například v Protivíně na Písecku, u Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku, v Pacově na Pelhřimovsku nebo na trati Ješetice – Střezimíř na Benešovsku. Spadlý strom zastavil dopravu třeba na středočeských úsecích Kácov – Ledečko a Plaňany – Pečky a také na trati Březnice – Mirovice na pomezí středních a jižních Čech.

Do stromu vlak najel například mezi Choťovicemi a Převýšovem na pomezí Středočeského a Královéhradeckého kraje, u jihočeské Včelné nebo mezi Úvaly a Českým Brodem u Prahy. Na této koridorové trati zůstal provoz zachován po druhé koleji.

Velké problémy jsou kolem Vraného nad Vltavou. Směrem do Davle je trať odsud zaplavená, ve směru do pražské Zbraslavi zavalená bahnem a kamením.

Za dobu platné výstrahy @Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), tj. od včerejší 23. h do dnešní 6. h jsme zasahovali celkem ve 296 případech, z toho 279 tzv. technických pomocí - nejčastěji odstranění stromu padlého přes pozemní komunikaci. Nejhorší situace byla na Benešovsku (88) a Příbramsku (49).

06:55 – 24. 06. 2021

15

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme