Grémium sněmovny bude řešit vznik komise, která prověří vliv autoritářských režimů na Česko

Grémium Poslanecké sněmovny by v úterý mělo řešit možnost zřízení sněmovní vyšetřovací komise, která by prověřila vliv autoritářských režimů na dění v České republice. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli řekl místopředseda a šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Čtyři desítky poslanců vznik komise navrhly už loni v listopadu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci nedělních Otázek Václava Moravce Milan Štěch (ČSSD), Jakub Michálek (Piráti), Radek Vondráček (ANO) | Zdroj: Reprofoto ČT24

Opětovná diskuse o komisi vyvstala poté, co server Aktuálně.cz tento týden uvedl, že Home Credit proplatil téměř 2000 hodin práce PR agentuře C&B Reputation Management, aby pomáhala těm, kteří se v českých médiích zastávají čínského režimu, a naopak útočila na kritiky nedemokratického státu.

Založení institutu i útoky na kritiky. Home Credit platil kampaň na podporu Číny, píše Aktuálně.cz

Číst článek

Podle serveru vznikla skrytě síť, kterou najatá agentura koordinovala. Home Credit uvedl, že nikdy nenajímal ani nepoptával v Česku služby, aby prosazoval zájem jakékoli cizí země. Home Credit je úvěrovou firmou nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Michálek se domnívá, že návrh na zřízení komise bude mít poměrně širokou podporu poslanců. Chtěl by, aby se věc na plénu Sněmovny projednala ještě před Vánocemi. „Pokud zjistíte, že si to v podstatě platí nejbohatší člověk v tomto státě, který má majetek 300 miliard korun, a takovýmto způsobem dehonestuje politické oponenty nebo lidi, kteří mají jiný názor, a vměšuje se do politické soutěže pokoutnými metodami za čínské peníze, je to podle mě problém, útok na demokracii, rozhodně bychom to neměli přehlížet,“ řekl Michálek.

Podle žebříčku Forbesu má majitel investiční skupiny PPF Kellner odhadovaný majetek v hodnotě 350 miliard. Vyjádření PPF ČTK shání.

Šíření vlivu Číny

Předseda sněmovny a místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček uvedl, že neočekává, že bude mít klub ANO jednotný názor. Sám by pro vznik komise nehlasoval, nebyla by podle něj schopna něco potvrdit, vyvrátit či vyšetřit. Podobnými záležitostmi se podle něj mají zabývat spíše tajné služby.

Reakce Home Creditu: PR agentura měla oslabit extrémy v diskusi a zlepšit česko-čínské vztahy

Číst článek

Bezpečnostní informační služba (BIS) považuje šíření vlivu Číny v Česku za jednu z největších bezpečnostních hrozeb. Loni se podle BIS v Česku zvýšila intenzita i rozsah čínských zpravodajských aktivit. Číňané cílí podle kontrarozvědky hlavně na českou akademickou obec, bezpečnostní sbory a státní správu.

Místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v pořadu poznamenal, že je problém, že někteří ústavní činitelé zpochybňují zprávy BIS či Vojenského zpravodajství. BIS dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman. Kdyby byl Štěch poslancem, pro zřízení komise by hlasoval, zodpovědnost ale podle něj mají zejména ústavní činitelé, vláda a další instituce, které mají závěry zpravodajských služeb brát vážně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme