Otazníky kolem bezpečnostní prověrky šéfa Úřadu vlády

Novému šéfovi Úřadu vlády Pavlu Přibylovi pomohl k závratné kariéře i Národní bezpečnostní úřad. Vedení NBÚ totiž Přibylovi v roce 2000 přes negativní stanovisko tajných služeb a některých pracovníků úřadu vydalo osvědčení, které mu umožňuje číst tajné dokumenty. Radiožurnál tuto informaci získal z několika na sobě nezávislých zdrojů. Úřad vlády však popírá, že by vydání prověrky provázela negativní stanoviska některých podřízených bývalého šéfa NBÚ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Přibyl | Foto: Stanislav Peška

Premiér Stanislav Gross teď čelí tvrdé kritice za to, že z bývalého velitele pohotovostního pluku komunistické Veřejné bezpečnosti udělal nejvyššího úředníka vládního kabinetu. Místopředseda ODS Petr Nečas k tomu říká.

"Nedokážu v tuto chvíli posoudit pravdivost informace. Pokud by pravdivá, tak by dokazovala neuvěřitelné manipulace Grossových lidí a jejich vzájemnou podporu a v této podobě by v podstatě Stanislav Gross, pokud by to byla pravda, tak se svými lidmi ohrožoval bezpečnostní systém České republiky," konstatoval Nečas.

Bývalý šéf Bezpečnostního účadu Kadlec se včera k těmto informacím nemohl kvůli pracovnímu zaneprázdnění vyjádřit. Šéf úřadu vlády a předlistopadový policista Pavel Přibyl má prověrku na stupeň tajné, tedy nižší než jeho předchůdkyně Jana Gavlasová. Podle zástupce šéfa tiskového oddělení kabinetu Jindřicha Marka to ale stačí: "Pan Přibyl má osvědčení, bezpečnostní prověrku NBÚ na stupeň T, a to je prověrka, která odpovídá požadavkům na vedoucího Úřadu vlády."

Úřad vlády v pátek v poledne popřel informace, že by jeho nový šéf Pavel Přibyl svou bezpečnostní prověrku před několika lety získal i proti vůli podřízených bývalého šéfa Národního bezpečnostního úřadu. Podle jejích slov proběhla prověrka přesně podle zákona. Grossova mluvčí Věra Dušková však připustila, že pro uklidnění situace premiér zváží zopakování Přibylovy prověrky.

V současné době je osud Pavla Přibyla, proti kterému v pondělí demonstrovalo asi třista lidí, a s jehož působením nesouhlasí ani koaliční partneři ČSSD, v rukou pracovníků ministerstva vnitra. Ti prověřují, nakolik se Přibyl angažoval v násilí proti demonstrantům v roce 1989 při takzvaném Palachově týdnu.

Premiér Gross chce Přibyla odvolat jen pokud se prokáže, že osobně někoho bil nebo že velel lidem, kteří se tak chovali.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme