Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Otazníky nad smlouvou podniku Mero s pojišťovacím makléřem

Státní podnik Mero, kterému patří všechny české ropovody, loni těsně před volbami vypověděl smlouvu s pojišťovacím makléřem. Krátce poté bez výběrového řízení uzavřel kontrakt s jiným. A nová smlouva je oproti předchozí nevýhodná. Stanoví neobvykle vysokou pokutu, kterou by Mero muselo zaplatit, pokud by porušilo smluvní podmínky. Opačný závazek smlouva neobsahuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mero | Foto: Mero, a.s.

Místopředseda dozorčí rady Mera Tomáš Čumpelík nezvykle vysokou smluvní pokutu zdůvodňuje takto: "S ohledem na to, že pojišťovací společnost provedla na začátku spolupráce hloubkovou rizikovou prohlídku všech pojištěných zařízení ve společnosti Mero, jedná se o opatření v případě zkrácení kontraktu, aby byl pojišťovacímu makléři nahrazen ušlý čas a zisk."

Pojišťovací makléř pro Mero byl vybrán bez výběrového řízení, přestože se jeho roční odměna pohybuje kolem pěti miliónů korun. Podle Čumpelíka nemuselo být řízení vypsáno, protože makléře neplatí státní ropovody, ale pojišťovna. Lenka Petráková ze sdružení Proti korupci - Oživení namítá, že stále jde o peníze daňových poplatníků a tendr měl být vypsán.

"Výběrové řízení mělo být vypsáno v každém případě. Je to státní firma, hospodaří s veřejnými prostředky. Podle čeho vybrala toho pojišťovacího makléře? Argument, že makléř je placen pojišťovnou, není, myslím, úplně správný. Pojišťovací makléř vždycky dostává peníze za to, jakého klienta přivede," připomněla Petráková.

Podrobnosti naleznete ZDE.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme