Otec bude moci vídat své dítě častěji

Krajský soud v Hradci Králové dnes zrušil rozhodnutí Okresního soudu v Trutnově, který určil, že se otec s dvouletou dcerou může stýkat jen jednu hodinu v měsíci. Nyní ji může vidět každý druhý týden po dobu jedné hodiny. Nadále však platí, že se mohou scházet jen v trutnovském sociálním středisku za přítomnosti matky a za dozoru sociální pracovnice a psychologa. Po uplynutí dvou měsíců bude moci otec sám vybrat, kde se se svou dcerou sejde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dítě v kočárku | Foto: Marek Král

Podle zmocněnce sdružení Luboše Patery to je modelový případ státem řízené destrukce rodinných vztahů a jednoznačným porušením lidských práv: "Je to rozhodnutí hrubě neústavní, protože porušuje tato práva. Jedna hodina v měsíci, to je 12 hodin za rok, to vůbec nestačí k výchově, to nestačí k péči o dítě, což jsou ústavně zaručená práva obou, jak tatínka, tak dcery. Ten rozsah je třetinou toho, co má v tomto státě zákonem zaručeno každý sebetěžší zločinec ke stýkání s blízkými osobami ve výkonu trestu odnětí svobody, tedy ve věznici. Je to podle mého názoru jeden z projevů systémového týrání tak, jak toto týrání definuje Rada Evropy."

S rozhodnutím soudu rozhodně nesouhlasí právní zástupce matky Josef Bílek, který poukazuje na posudek soudního znalce: "On tam napsal v tom posudku, že je to maximální míra jednou za měsíc na tu hodinu, ale na termín dva roky, to znamená, že nikde není řečeno, že by se ten styk potom nemohl upravit úplně jinak. Co budeme ještě v tom dělat, to vám ještě neřeknu, protože je to minutu po vynesení rozsudku a moje klientka tady není, ta hlídá dítě."

Ze statistik vyplývá, že po rozvodu české soudy přiřknou dítě do péče matky v 92 procentech případů. V šesti procentech případů se o dítě stará otec, ostatní děti jsou svěřovány do péče například prarodičů nebo jiných lidí.

Markéta Kaclová, Jaroslav Hausdor, Jiří Máslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme