Otec u porodu patří mezi základní práva, rozhodl Ústavní soud a dal rodině možnost na odškodnění

Ústavní soud dal rodině novou šanci na odškodnění za to, že otec nemohl být u porodu kvůli tehdy platným opatřením proti šíření koronaviru. Účast otce u porodu je součástí práva na rodinný život, zdůraznil soud v nálezu. Doplnil, že narození dítěte je velmi významným, možná nejvýznamnějším okamžikem rodinného života, jehož společné prožití může posílit pouto mezi matkou, otcem a dítětem.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro péči o matku a dítě, maminka s miminkem

Ústavní soud dal rodině novou šanci na odškodnění za to, že otec nemohl být u porodu kvůli tehdy platným opatřením proti šíření koronaviru (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ústavní soud proto neakceptuje názor, že by právo matky, otce a dítěte být spolu v okamžiku porodu a chvílích bezprostředně následujících mělo zůstat mimo rámec ústavní ochrany,“ řekl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.

Soud se v nálezu vrací k situaci z března 2020, tedy do období první vlny šíření covidu-19. Opatření ministerstva zdravotnictví tehdy nakrátko omezilo doprovod v porodnici. Některé rodiny se rozhodly bránit soudně.

Soud odmítl návrh, který měl vrátit otcům právo být u porodu. Vláda původní opatření nahradila jiným

Číst článek

Ústavní soud se konkrétně zabýval stížností advokáta Ondřeje Pecáka a jeho blízkých, kteří se nejprve vydali cestou správního soudnictví. Soudy však všechny návrhy odmítly, protože sporné opatření v mezičase přestalo platit.

Pecák pak podal žalobu na náhradu nemajetkové újmy. Požadoval částku 50 000 korun pro sebe a stejné sumy také pro partnerku a dceru. Neuspěl však ani u Obvodního soudu pro Prahu 2, ani u Městského soudu v Praze.

Obvodní soud zamítnutí žaloby odůvodnil zejména tím, že dané mimořádné opatření nebylo rozhodnutím, a proto se nelze případné náhrady škody domáhat postupem podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.

Městský soud verdikt potvrdil a navíc uvedl, že „možnost otce být u porodu nepředstavuje základní právo“.

Poté se rodina obrátila na ústavní soudce. Po jejich zásahu bude znovu rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 2. Musí zvážit a zohlednit jak právo na rodinný život, tak situaci jara 2020 a tehdejší zájem na zastavení epidemie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme