Otevírá se tunel Mrázovka

Pražské dopravě by měl alespoň částečně ulevit dnes otevřený tunel Mrázovka. Denně jím má projet až 50 tisíc motoristů. Tunel prochází pod pražským vrchem Mrázovka a Pavím vrchem a spojuje Smíchov se Strahovským tunelem. Kilometr dlouhá podzemní dráha stála přes 7 miliard korun. Jako každá novinka má i Mrázovka své odpůrce. Společnost pro trvale udržitelný život podala odvolání proti této variantě stavby z důvodů bezpečnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tunel Mrázovka | Foto: Michal Krumphanzl

Společnost pro trvale udržitelný život podala odvolání proti této variantě stavby z důvodů bezpečnosti. Aktivista Jan Klika tvrdí, že jde o past na řidiče. "Z rychlého levého pruhu je odbočení na úrovňovou křižovatku se signalizací, kde budou stát vozidla a je nebezpečí, že do sebe budou auta v tunelu vrážet. Naše sdružení chtělo řešení v původním čtyřpruhovém tvaru a chtěli jsme, aby odpočování bylo vpravo."

Na provoz v novém pražském tunelu Mrázovka bude dohlížet speciální kamerový systém. Jeho záznamy budou sledovat kromě dopravních odborníků také policisté. Od zařízení si slibují zvýšení bezpečnosti v areálu tunelu, jak nám prozradil mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek. "Jedná se o systém pracující na principu inteligentních televizních kamer, který narozdíl od dosud běžně používaných radarů, které měří okamžitou rychlost vozidel v daném místě, naměří průměrnou rychlost v celém úseku. Měřený úsek může být dlouhý několik set metrů, ale i kilometrů. Vzhledem k tomu, že se jedná o certifkovaný systém, vyhodnocené snímky vozidel, která překročila nejvyšší povolenou rychlost, jsou využívány při projednávání přestupků."

Uvedené kamery už v Praze pracují v části dopravního okruhu Zlíchovského tunelu. Nově se s nimi řidiči setkají také v tunelu Strahovském. Nový tunel Mrázovka odhlehčí dopravě v oblasti Smíchova.

Markéta Kaclová, Filip J. Zvolský, Ladislav Hruška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme