PŘEHLEDNĚ: Restaurace musí od středy zavřít už ve 20.00. Trhy budou bez občerstvení a alkoholu

Od středy musí restaurace, bary a další stravovací zařízení včetně výdejních okének zavírat nejpozději ve 20.00. To znamená o dvě hodiny dříve než několik posledních dnů, kdy do nich znovu mohli po několika týdnech přijít hosté. Nové omezení otvírací doby se netýká rozvozu jídla. Po celý den je pak zakázána konzumace alkoholu na veřejnosti. Na trzích je zakázáno prodávat alkohol i občerstvení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdná restaurace během koronavirové pandemie (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vláda zpřísněním reagovala na podle ní častá porušování protiepidemických opatření v tomto odvětví.

Řada provozovatelů však tvrdí, že restaurace nejsou z hlediska šíření viru nebezpečnější než třeba obchodní centra nebo školy a další omezení provozní doby bude pro mnoho podniků již likvidační. Několik restaurací zvažuje, že otvírací dobu do 20.00 nedodrží, a připojí se tak k akci občanské neposlušnosti vyhlášené zaměstnanci pivovaru Malý Janek z Jinců ve středních Čechách.

Uvolňování či zpřísňování opatření se v České republice řídí protiepidemickým systémem PES. V současné době platí z pětistupňové škály třetí úroveň, kdy většina podnikatelských činností může, byť omezeně, fungovat. Mírnější stupeň funguje od čtvrtka, současné rizikové skóre přitom od neděle odpovídá čtvrtému stupni.

Gastronomická zařízení byla kvůli zamezení šíření koronaviru od 14. října do 2. prosince pro veřejnost uzavřena, fungovala jen s využitím rozvozu a okének. Od minulého čtvrtka s přechodem do třetího stupně mohly mít restaurace otevřeno mezi 6.00 a 22.00.

Havlíček: Pravidla nedodržovaly možná i tisíce restaurací. Nemáme přesné počty, ale bylo to patrné

Číst článek

Nadále platí, že personál v nich může obsluhovat pouze usazené hosty a u jednoho stolu smějí sedět nejvýše čtyři lidé. Kapacita stravovacích podniků může být naplněna maximálně na 50 procent.

Pivovar Malý Janek v Jincích na Příbramsku oznámil, že ve středu nechá svou restauraci otevřenou i po 20.00 a vyvěsí českou vlajku. Jeho zaměstnanci tak budou protestovat proti vládnímu nařízení, s nímž nesouhlasí, řekl majitel Jiří Janeček. K protestu se podle něj přidají i někteří další provozovatelé restaurací.

Dodržování vládních opatření průběžně kontrolují policisté a strážníci, například v Praze ale na středu žádné speciální akce nebo posílení hlídek nechystají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme