Otevřená věznice má ulehčit přechod na svobodu. V Jiřicích budou odsouzení chovat daňky
Vězení nemusí být jen budova obehnaná vysokými zdmi, žiletkovým drátem a plné mříží. Režim ve věznici může být volnější, aby odsouzení mohli pracovat a připravovat se na návrat na svobodu. Takzvaná otevřená věznice vzniká v Jiřicích na Nymbursku. Trestance tam mimo jiné zaměstnává chov daňků nebo včelařství. První část pro umístění 32 vězňů by podle harmonogramu mohla být hotová už v říjnu.
Po letech ve vězení je přechod z cely rovnou na svobodu velkou změnou. A ne každý ji zvládne, takže se pak do vězení zase vrací. Přechod na svobodu by tak měl být postupný. V závěru výkonu trestu by proto měl odsouzený být v takzvaném otevřeném vězení, kde bude pracovat a bude tam mírnější režim bez mříží a dozorců, říká náměstek ministra spravedlnosti pro trestní politiku Vladimír Zimmel.
„Do tohoto typu věznice se nebudou zařazovat vězni na začátku výkonu trestu. To je zařízení, kam se vězni umisťují, před koncem trestu, zařazují se tam vězni polepšení a zařízení má sloužit, aby tyto lidi připravilo na život na svobodě,“ dodává Zimmel. V otevřené věznici se podle něj bude vždy řešit bezpečnost. Do zařízení téměř bez ostrahy nepustí někoho, kdo by mohl být nebezpečný. Provoz otevřené věznice bude také levnější než u klasického nápravného zařízení.
Pokud se v Jiřicích na Nymbursku pilotní projekt osvědčí, rozšíří se i do dalších českých věznic.
„Dlouho vězení bylo, zdědilo se to ještě z dob komunismu, jenom místem, kam jste někoho zavřeli, abyste od něj měli na nějakou dobu pokoj. Ale ono se zapomínalo, že se ti lidé dříve nebo později stejně vrátí, a výsledkem je, že máme 80procentní recidivu a s tím už je potřeba něco udělat. Zároveň si myslím, že to má nějaký lidský rozměr, že se snažíme lidi vrátit zpět do společnosti,“ řekl ministr spravedlnosti za hnutí ANO Robert Pelikán.
Naopak trendem poslední doby je občas vzít odsouzené i mimo svět vězení. Kromě toho, že se odsouzení dostanou ven třeba na nějaký sportovní turnaj, tak je snaha jim umožnit ve vězení pracovat a připravit je i na život na svobodě.
V Jiřicích budou vězni moci pracovat v oboře s daňky nebo se věnovat včelařství. „Hlavními cíli projektu jsou jednak nové formy zaměstnávání odsouzených a také vytváření jejich pracovních návyků, což ve finále vede k posilování odpovědnosti odsouzených,“ řekla před časem Českému rozhlasu mluvčí Vězeňské služby České republiky Petra Kučerová.
Tématu otevřené věznice je věnována i mezinárodní konference, kterou v pondělí hostí česká vězeňská služba.