Otevření hrobky Tychona Brahe přineslo další tajemství

V Praze dnes začala vědecká, archeologicko-antropologická operace. Odborný tým vyzvedl v pražském kostele Matky Boží cínovou rakev s ostatky slavného astronoma a alchymisty Tychona Braha. Čeští a dánští vědci se pokusí osvětlit okolnosti, za nichž Brahe zemřel. Při otevření hrobky vědci narazili na záhadu. V kryptě se kromě cínové rakve Tychona a dřevěné rakve jeho ženy našly i neidentifikovatelné ostatky dalších lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cínová schránka s ostatky astronoma Tychona Braha před oltářem.

Cínová schránka s ostatky astronoma Tychona Braha před oltářem. | Foto: Tomáš Adamec

Slavný dánský astronom a alchymista působící na dvoře císaře Rudolfa II. měl - spolu se svým asistentem Janem Keplerem - na sklonku života observatoř v Benátkách nad Jizerou. O tom, jak zemřel, se spekuluje už několik staletí. Určit konkrétní příčinu smrti má pomoci právě zkoumání jeho ostatků.

Jak připomněl vedoucí archeologického oddělení Národního památkového ústavu Jaroslav Podliska, hrob byl naposled otevřen před více než sto lety: „V roce 1901, kdy antropolog Jindřich Matějka provedl ohledání Tychonových ostatků a jejich uložení do nové schránky – cínové rakve.“

Úkolem českých archeologů bylo nyní cínovou truhlu s ostatky Tychona vyzvednout a v laboratořích pražského Národního muzea odebrat vzorky. Jak v Ozvěnách dne přiblížila reportérka Michaela Vetešková, požádali je o to už před devíti lety v rámci pražské konference o Tychonovi dánští kolegové. Ti by pak přibližně rok měli ostatky zkoumat v Dánsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci vyzdvihli rakev s ostatky Tychona Braha. Na místě natáčela Michaela Vetešková. V Ozvěnách dne jsme hovořili také s archeologem Jaroslavem Podliskou.

Dnes k očekávané události došlo. Archeolog Podliska v Ozvěnách dne popsal, co vyzvednutí rakve vědeckým týmem předcházelo. „Bylo nutné se podívat mikrokamerou do interiéru a navrhnout nejšetrnější postup při otevírání hrobky tak, aby třeba padající cihla, která byla součástí klenby, nezničila cínovou rakev. Pomocí kamery jsme zjistili, že západní část umožňuje kamenické otevření hrobky a následně pak zhruba během hodiny došlo k vyjmutí cínové rakve do interiéru kostela,“ popsal archeolog.

Truhlici z cínu pak převezli do laboratoří Národního muzea, kde z ní odeberou vzorky. „Potom asi budeme nějakým způsobem dál debatovat, jak postupovat v případě ostatků jeho ženy. My se kloníme k názoru, že by se s nimi výrazně již manipulovat nemělo,“ řekl Radiožurnálu.

V hrobce nalezeny kosti dalších osob

Podle archeologa byl překvapením stav interiéru hrobky. „Je tam řada věcí, které komisi v roce 1901 nezajímaly, takže je nezachytili. Jde o kosti, které jsou volně rozházené po prostoru. Takže to bude otázka dalšího zkoumání, především antropologů,“ řekl.

Podle předběžných ohledání šlo o kostru mladé dívky a dítětě.

Ráno bude rakev otevřena

Rakev s Tychonovými ostatky by v laboratořích Národního muzea měla být otevřena v úterý po osmé hodině ráno. „Poté bude probíhat odběr ostatků, vzorků, analýz a dalších záležitostí, které očekáváme, že v cínové rakvi budou. Jako například části textilu z Tychnova pohřebního šatu,“ přiblížil Podliska.

Alchymistovy ostatky budou vráceny do hrobu tento pátek a do několika měsíců by se veřejnost měla dozvědět na co přesně roku 1601 Brahe zemřel.

Michaela Vetešková, Katarína Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme