OBRAZEM: V pražské O2 areně otevřelo Národní očkovací centrum. Kapacitu má až sedm tisíc lidí

První zájemci dostávají vakcínu proti koronaviru v hale O2 v pražské Libni. V pondělí v osm hodin tam začalo fungovat Národní očkovací centrum. Jen za první den by se mělo nechat naočkovat zhruba tisíc lidí. Zatímco se ale otevírá centrum s kapacitou až sedmi tisíc lidí denně.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První pacienti dovnitř vešli v osm hodin ráno. Desítky z nich tady ale čekaly už půl hodiny před otevřením centra. Dohlíželi na ně vojáci i policejní hlídka. Jak upozorňují sami příchozí, ochranka dovnitř nepouští doprovod. Ten musí čekat venku před centrem.

Očkování probíhá přímo v hlavním sále, kde jindy vystupují třeba zpěváci nebo se organizují kongresy. Plocha je rozdělená na několik desítek stanovišť – je tam připravený stůl, několik židlí, zdravotnický materiál a také tři zdravotníci z Ústřední vojenské nemocnice. Právě ta má provoz centra na starosti.

Celý očkovací proces mají urychlovat QR kódy, které lidé dostávají už při rezervaci termínu očkování. Do Národního očkovacího centra se čtvercovým kódem lidé jen přijdou, zdravotníci ho načtou a nemusí nic vypisovat.

Otázka dodávek vakcín

Problém velkých očkovacích center: kvůli nedostatku vakcín nemusí dosáhnout na peníze od pojišťoven

Číst článek

V úterý by vakcínu v Národním očkovacím centru mělo dostat zhruba dva tisíce lidí. Poté bude kapacita centra podle Ústřední vojenské nemocnice záležet jenom na dodávkách vakcín. Ty pocházejí od firmy Pfizer/BioNTech.

Zatímco se ovšem otevírá velké očkovací centrum s kapacitou až sedmi tisíc lidí, řada jiných musela v Praze své fungování omezit. O víkendu zavřela část menších očkovacích míst, kde týdně naočkovali maximálně tisíc lidí a která jsou poblíž větších očkovacích center.

Podle magistrátu to tak požadovalo ministerstvo zdravotnictví. Chybí totiž vakcíny od firmy Moderna, které v nestátních očkovacích místech používají.

Ve středu se otevře očkování pro kategorii od 50 let, oznámil Babiš. Na červen slíbil očkování od 16 let

Číst článek

Například Fakultní nemocnice Motol už potom nefunguje jako očkovací místo pro veřejnost skoro vůbec. Od poloviny dubna tam vakcíny dostávají jenom zdravotníci, jejich pacienti a lidé, kteří si už očkovací termín zarezervovali dřív.

Jak upozornil Deník N, pojišťovny centrům očkování proplácejí pouze za splnění dvou podmínek. Zaprvé musí velká centra dodržovat otevírací dobu dvanácti hodin sedm dní v týdnu, v případě menších osm hodin denně za pět dní v týdnu.

Druhou, komplikovanější podmínkou, je konkrétní počet vyočkovaných vakcín, které však některá místa nedokážou splnit, a hrozí jim tak ztráta finanční podpory.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme