Od pondělí se otevřou služby, ve třech krajích se vrátí žáci druhého stupně. U obchodů vláda váhá

  • Vláda v pondělí informovala, že se od 3. května otevřou služby jako kadeřnictví nebo manikúry. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je to ‚definitivní‘. Zákazníci ale budou muset doložit antigenní test z certifikované laboratoře, doklad o očkování proti koronaviru nebo to, že nemoc prodělali.
  • O obchodech se rozhodne ve čtvrtek. Záležet bude na epidemiologické situaci. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) řekl, že v pondělí ještě neměl kabinet dostatek dat.
  • Ministr školství Robert Plaga (za ANO) doplnil, že se od 3. května také mohou v rotačním režimu vrátit žácí druhého stupně základních škol v Karlovarském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 18:35 26. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda se podle ministra Havlíčka rozhodla, že se v pondělí 3. května otevřou služby. „Definitivně uvolňujeme holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, masérské, kosmetické nebo regenerační služby, péči o zvířata nebo lázeňskou léčebně rehabilitační péči,“ upřesnil Havlíček na twitteru.

Ve službách by měl být zaveden režim jeden na jednoho, klienti se budou muset prokázat negativním testem na koronavirus. Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) požaduje testy provedené na certifikovaných pracovištích. Zákazníci do kadeřnictví mohou také přijít pokud v předešlých třech měsících prodělali koronavirus, nebo už dostali vakcínu.

O kompenzacích například pro kadeřníky bude vláda ještě tento týden jednat. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) záleží na tom, kolika podniků se nakonec bude rozvolnění týkat. „Pokud se otevře větší množství, tak se možná domluvíme, že bude pokračovat kompenzační program,“ dodala.

K rozvolnění v krajích, kde je momentálně nejlepší epidemiologická situace, bude od 3. května patřit i návštěvy galerií, muzeí, památek. Ale bez možnosti skupinových prohlídek.

Vláda představila nový systém rozvolňování | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Otevření obchodů?

Kabinet stále uvažuje i o obchodech, které jsou už několik měsíců kvůli pandemii zavřené. O jejich otevření se ale rozhodne až ve čtvrtek. Klíčová bude epidemiologická situace.

Jedním z důležitých faktorů pro jejich otevření, které už v pondělí dopoledne zmínil ministr zdravotnictví, je hranice 100 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel týdně. Podle něj nezvládneme do pondělí tuto podmínku splnit.

O několik hodin později během odpolední tiskové konference ale své vyjádření mírnil. „Jsem optimista,“ uvedl Arenberger. „Je tam postupný pokles. Teď jsme celostátně na 164 případech na 100 tisíc obyvatel a při 165 na 100 tisíc obyvatel v sousedním Německu zavírají školy,“ dodal.

Ministr zdravotnictví doplnil, že Indie přechází mezi země s extrémním rizikem nákazy. „Je zakázáno cestovat do Indie. Mohou se navrátit občané Česka a rezidenti,“ uvedl ministr. Indie podle agentury Reuters již pátý den v řadě hlásí rekordní denní bilanci nových koronavirových infekcí a tamní nemocnice se potýkají s velkým náporem pacientů s nemocí covid-19.

Návrat dětí do škol

Do Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje se pak od pondělí rotačně vrátí druhý stupeň základních škol. Na tiskové konferenci to potvrdil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

„Podle dnešních (pondělních) dat vypadá situace pozitivně v Praze a ve Středočeském kraji. V těchto dvou krajích je velmi pravděpodobné, že ve čtvrtek přijmeme rozhodnutí, že se od 3. 5. otevřou mateřské školy v plném rozsahu, bez testů, bez roušek. A i v těchto krajích se budou moci vrátit druhé stupně základních škol rotačně,“ uvedl Plaga.

Sněmovna v pátek uložila ministru školství Robertu Plagovi (za ANO), aby do 28. dubna připravil nařízení, kterým umožní středoškolákům letos získat úřední maturitu. „Od ledna jsme připravili spoustu úprav a úlev maturitní zkoušky, abychom vyšli vstříc, ale zároveň zachovali hodnotu zkoušky do budoucna,“ komentoval Plaga.

Článek pokračuje pod online reportáží:

„Úlev je mnoho. Když se vrátím k usnesení sněmovny, které chce, abychom upravili interním předpisem úřední maturitu, což je nemožné interním předpisem. Názor bývalé ministryně Valachové je populistický a nepomáhá psychickému stavu středoškoláků,“ dodal.

Neúspěšní maturanti dostanou podle něj letos navíc možnost opravy didaktických testů v červenci a opravy praktické zkoušky do konce léta.

Další body programu

Před tiskovou konferencí také ministryně Schillerová oznámila schválení konvergenčního programu, což je základní dokument země pro přijetí eura. Plán počítá příští rok se zákonnou valorizací důchodů o 2,9 procenta, tedy s růstem o 450 korun.

Hamáček: Vyšetřování případu Vrbětice pracuje jen s jednou verzí. Povýšení Koudelky dává smysl

Číst článek

„Konvergenční program pracuje s předpokladem zákonné valorizace, což podle predikce znamená v příštím roce růst důchodů o 2,9 procenta. Inflace by přitom neměla překročit 2,3 procenta. Zákonná valorizace penzí tak pro rok 2022 vychází na průměrných 450 Kč,“ napsala ministryně.

Kabinet premiéra Andreje Babiše v pondělí jednal formou videokonference. Na programu vláda měla návrh na povýšení ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku na hodnost generála. A jednomyslně se rozhodla prezidentovi navrhnout, aby ho povýšil.

Dále se vláda věnovala zákonu o léčivech a návrhu novely vládních nařízení v oblasti zemědělství v souvislosti s epidemií koronaviru v letošním roce. Ministři se měli zabývat také návrhem SPD o vydání zákona o zemském zřízení České republiky. Na stole byl také návrh státního závěrečného účtu za rok 2020.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme