Opravny obuvi, solária, střelnice či lanovky. Vláda od 10. května uvolní další služby

Vláda od 10. května kromě maloobchodu uvolní i další služby jako opravny obuvi, autobazary, autosalony, fotografické služby, provoz lanovek, střelnice, ale také provoz solárií. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to v pondělí napsal na twitteru. Fungovat budou znovu smět také hodinářství, zlatnictví, truhlářství, služby péče o dítě do tří let věku v denním režimu, pobočky budou moci otevřít cestovní kanceláře a agentury.

Praha (Aktualizováno: 0:03 3. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda od 10. května kromě maloobchodu uvolní i další služby (ilustrační foto) | Foto: René Volfík

Seznam služeb, kterých se další vlna rozvolnění protiepidemických restrikcí týká, zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu na svém webu.

Havlíček už minulý týden řekl, že od následujícího pondělí bude moci otevřít zbytek obchodů, což je podle něj asi čtvrtina maloobchodního trhu.

Vláda restrikce uvolňuje na základě šesti balíčků. Řídí se počtem nakažených koronavirem za sedm dní na 100 000 obyvatel.

Příští pondělí by se mělo dostat na balíček číslo tři, který počítá s tím, že za týden bude počet infikovaných pod 100 na 100 000 lidí. Momentálně je v ČR 134 potvrzených případů nemoci covid-19 na 100 000 obyvatel.

Po nuceném uzavření v pondělí po více než čtyřech měsících mohly zákazníky znovu přivítat služby spojené s péčí o tělo. Otevřela se kadeřnictví, manikúry, pedikúry, kosmetické či masážní salony. Provoz pondělním dnem obnovily dále služby péče o zvířata, které byly zavřené od 1. března.

Nošení roušek

Od pondělí 10. května bude nutné nosit ochranu dýchacích cest ve venkovních prostorách jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti. 

„Je to totéž, co jsme tady zažili na podzim. Když jste ve volném prostoru a nejsou kolem v blízkosti jiní lidé, tak nemusíte nosit ochranu úst, ale když přijdete třeba na zastávku tramvaje nebo autobusu a je tam víc lidí, tak si roušku nasadíte,“ uvedl po jednání vlády ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Na twitteru posléze doplnil, že se o změně opatření rozhodne definitivně ve čtvrtek podle epidemické situace.

Na povinnosti mít zakryté dýchací cesty ve vnitřních prostorách se nic nemění. „Výjimka z nošení (roušek či respirátorů) bude platit na nezbytně nutnou dobu pro konzumaci potravin a nápojů mimo provozovny stravovacích služeb,“ dodal ministr.

Vláda v pondělí také definitivně potvrdila, že povinné testování jednou týdně bude ve firmách, v neziskových organizacích či na úřadech pokračovat zatím do konce června. Podstupovat ho budou muset nadále i živnostníci.

kro, dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme