‚Aliance pro rodinu jde proti sounáležitosti.‘ Zástupci církví vyzývají k odvolání aliance ze státních orgánů

V otevřeném dopise adresovaném zástupcům vlády a Poslanecké sněmovny vyzývají někteří členové církví a náboženských obcí, aby byla ze státních struktur a poradních orgánů ministerstev odvolaná Aliance pro rodinu (Alipro). Pod výzvou jsou podepsáni třeba Pastoral Brothers nebo husitská farářka Martina Viktorie Kopecká.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pastoral Brothers

Pastoral Brothers | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dopis v úterý zaslali iniciátoři výzvy premiérovi Petru Fialovi, ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi, poslanci Václavu Královi (všichni ODS) a ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL). Celou výzvu potom zveřejnili i na sociálních sítích.

Evangeličtí faráři budou moci žehnat párům stejného pohlaví. Pro je 78 procent členů synodu

Číst článek

Zástupci církví v ní kritizují působení Aliance pro rodinu, které je podle nich v rozporu s náboženskými i obecně lidskými hodnotami.

„Tato organizace (Aliance pro rodinu, pozn. red.) často prezentuje své působení v souvislosti s náboženskými hodnotami. My se také opíráme ve svém působení o náboženské hodnoty, z nichž vyrůstají obecně lidské hodnoty, jako je porozumění, empatie a sounáležitost mezi lidmi. Hodnoty, které jsou stěžejní nejen pro naši víru, ale i pro náš stát. U Aliance pro rodinu bohužel tyto hodnoty nespatřujeme. Naopak pozorujeme, že se snaží dosáhnout cílů, které jdou proti těmto hodnotám,“ píší ve výzvě.

V otevřeném dopise upozorňují na konkrétní činy nebo výroky Alipro a jejích zástupců, které vnímají jako znepokojující.

Mezi nimi třeba zlehčování důležitosti volebního práva žen, šíření morální paniky a davové hysterie v souvislosti s čtením queer pohádek dětem, popírání vědeckého poznání nebo třeba naznačování toho, že homosexualita je nemoc.

Německá katolická církev schválila požehnání pro homosexuální páry. Začít s tím má v roce 2026

Číst článek

„K výzvě nás vede přesvědčení, že takové chování nemá místo v naší demokratické společnosti, jejímž základem jsou základní lidská práva, svoboda a rovnost všech lidí. Aliance pro rodinu svou činností a výroky svých členů, zejména paní předsedkyně Jany Jochové, tyto základy soustavně podkopává,“ dodávají v dopise.

Autory výzvy jsou mezi jinými evangelický farář Jakub Helebrant a kaplan Českobratrské církve evangelické Karel Müller z dua Pastoral Brothers, husitská farářka Martina Viktorie Kopecká, Rabínka v zácviku Kamila Kopřivová, římskokatolický kněz Tomáš Petráček a dalších 12 zástupců církví či náboženských obcí.

Barbora Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme