Otipka z kauzy growshop dostane zpět jen 630 tisíc. Zboží za miliony mu soud odmítl vrátit

Skončila přetahovaná o zboží a peníze, které firmám nejznámější tváře kauzy growshop Michala Otipky zabavila policie. Městský soud v Praze rozhodl, že podnikatel dostane zpět 630 tisíc korun. Naopak se mu definitivně nevrátí zboží, jehož hodnotu Otipka odhaduje až na 13 milionů korun. Podle soudu sloužilo k šíření toxikomanie, za něž jeden z majitelů growshopu dostal společně se svým obchodním partnerem Pavlem Smolíkem podmínku.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Otipka | Foto: Michaela Danelová

„Snahou obžalovaných bylo vyvolání zneužívání návykových látek zákazníků i jejich obchodů. Nabízeli nejen rostliny k využití v toxikomanii pro pěstitele a konzumenty, semena a další věci, ale jako doplňkový nabízeli celý sortiment zboží, který je obecně určen k pěstování, zpracování či užívání konopí, tedy hnojiva, květináče, zavlažovací systémy, filtry, ale i propagační materiály s těmito tématy, informacemi o účinku odrůd konopí, jejich užívání a kuřácké potřeby pro kouření marihuany," stojí usnesení z 15. listopadu, které má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Další rána pro Otipku z growshopu. Soudy opět otočily a zabraly mu zboží za 12 milionů

Číst článek

'Sortiment nabízeli promyšleně'

Otipka se Smolíkem a jejich firmy podle něj prodejem těchto věcí svým zákazníkům usnadňoval pěstování rostlin s vysokým obsahem THC, proto soudkyně Eva Burianová rozhodla, že definitivně propadnou.

Není pochyb, že právě tento sortiment byl nabízen promyšleně a byl sestaven tak, aby komplexně vyhovoval právě zájemcům, kteří byli zákazníky obžalovaných," píše v usnesení.

Spor o zboží kdysi největšího growshopu, zabavené během velké policejní razie v roce 2013, se přitom táhne už dva roky.

Obvodní soud pro Prahu 3 ho nejdříve odmítl nechat propadnout. Odvolací městský soud mu ale nařídil rozhodnout o tom znova, původní verdikt byl podle něj příliš nekonkrétně zdůvodněný. Obvodní soud proto napodruhé loni v červenci rozhodl, že zboží propadne. Obstavené peníze se naopak Otipkovým firmám měly vrátit.

Proti tomu ale podali stížnost jak Otipka, tak státní zástupce. Podnikatel žádal navrácení všeho, tedy i zboží. Žalobce naopak vedle zboží žádal i propadnutí peněz. Městský soud nakonec nevyhověl ani jednomu.

Peníze vrátí

Otipka tak dostane zpět jen zabavené statisíce. Nebylo možné spolehlivě dovodit, že zajištěné finanční prostředky byly všechny získány jako výnos z trestné činnosti obžalovaných v inkriminované době a bylo by možné zabrat je stejným postupem jako konkrétně uvedené zboží," vysvětluje v usnesení soudkyně Burianová.

Zátah proti growshopům

Protidrogová jednotka v growshopech po celém Česku zasahovala v roce 2013 na základě paragrafu o šíření toxikomanie a výroku Nejvyššího soudu, jenž k podmínce za šíření toxikomanie odsoudil majitele květinářství. Prodejci i majitelé obchodů se podle Policejního prezidia dopustili šíření toxikomanie tím, že nabízeli a veřejně prezentovali materiály propagující pěstování a užívání marihuany.

Městský soud prozatím nejnovější verdikt v kauze growshopů odmítá komentovat. Bylo rozhodnuto, detaily mohu ale zveřejnit, až bude doručeno účastníkům," uvedla pouze mluvčí soudu Markéta Puci.

Otipka: Spravedlnost není obchod

Sám Otipka definitivní propadnutí zboží kritizuje. Přišel o ně podle svých slov proto, že proti svému stíhání veřejně vystupoval.

Většina obžalovaných dostala vybrat: ulehčí situaci a přiznají se, výměnou za to jim vrátí většinu zboží a peníze. Spravedlnost ale není obchod a nikdo by neměl být trestán za to, že chce využít svého práva na spravedlivý proces. Zabavené zboží jsou normální produkty, které jsou volně k dostání po celém Česku," napsal serveru iROZHLAS.cz.

Proti rozhodnutí už se nemůže nijak bránit, jednou z jeho posledních nadějí je Ústavní soud, k němuž podal stížnost proti podmínce za šíření toxikomanie. Otipka se kvůli ní již obrátil k Nejvyššímu soudu, ten ale jeho dovolání zamítl. 

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme