Otisky prstů by měly mít v pasu děti od šesti let

Otisky prstů v pasech budou až pro děti od šesti let. Rozhodli o tom poslanci, kteří přijali návrh zákona o certifikaci veřejných dokladů s biometrickými údaji. Některé státy tuto povinnost zavádějí už pro tříleté děti, předpisy EU jednotnou věkovou hranici neurčují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobní doklad - cestovní pas | Foto: Jan Rosenauer

Kromě toho, že otisky prstů na pas budou v Česku dávat až šestiletí cestovatelé, zákon podle ministra vnitra v demisi Ivana Langera učiní také české pasy bezpečnější. Zpřesňuje totiž pravidla pro používání otisku prstu.

O to, že by tento náš biometrický údaj unikl, se prý bát nemusíme. "Tento návrh zákona v žádném případě nezavádí žádnou databázi biometrických prvků, jen zpřesňuje pravidla pro používání tak, aby naopak všechna data byla lépe chráněna," uvedl Langer.

Sociální demokraté se při hlasování zdrželi. Nelíbí se jim, že by děti dávaly otisky v tak útlém věku. "Kolem deseti let bych já považoval za optimální hranici, kde se fyziognomické údaje tolik nemění a zůstávají trvalejšího charakteru, nemusí se často obměňovat pas," vysvětlil zpravodaj zákona, sociální demokrat Petr Sunkovský.

Otisky prstů mají zajistit jednoznačnou identifikaci držitele průkazu a zabránit případnému zneužití dokladu. Biometrické údaje by měly být podle evropských předpisů v budoucnu zavedeny také do pobytových karet cizinců.

K tématu si můžete také přečíst:
Pasy s biometrickými daty budou mít děti od šesti let
Pasy s otisky prstů se začnou vydávat až příští rok
Žadatel o německý cestovní pas musí odevzdat otisky prstů
Biometrické pasy budou stát 177 milionů korun
Úřady začínají vydávat pasy s biometrickými údaji
Nové biometrické pasy prý mají vážné nedostatky

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme