Energoaqua a její ředitel z kauzy Bečva žádají zastavení stíhání. Předkládají vědeckou expertizu

Společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a její ředitel Oldřich Havelka navrhli zastavení svého trestního stíhání kvůli loňské otravě řeky Bečvy. Informovala o tom ve středu Česká televize s odvoláním na sdělení samotné společnosti. Dozorující státní zástupce Petr Bareš z Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně ale řekl, že o návrhu nic neví.

Vsetín (Aktualizováno: 11:13 27. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdo otrávil ryby v řece Bečvě? | Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

Havelka a Energoaqua se podle České televize opírají o vědeckou expertizu, která zpochybňuje dosavadní znalecké zkoumání, na jehož základě byli obviněni. Podle expertizy nelze kvůli nedostatku odebraných vzorků ani jednoznačně stanovit, která látka způsobila otravu řeky a úhyn 40 tun ryb, informovala Česká televize.

Šéf inspekce k otravě Bečvy: Máme roli obětního beránka, který to zpackal. A to prostě není pravda

Číst článek

Vědci Ivan Holoubek, Blahoslav Maršálek a Jakub Hruška napadli znalecký posudek Jiřího Klicpery.

„Podklady, které byly připravené znaleckým posudkem, neodpovídají tomu, aby mohl být některý podnik obviněn z toho, že je původcem havárie,“ řekl pro server Seznam Zprávy Holoubek.

První ryby podle jejích zástupců začaly hynout zhruba až 3,5 kilometru od vyústění z čistírny odpadních vod společnosti. To podle expertizy, na kterou se odkazují, znamená, že je prakticky vyloučeno, aby původcem ekologické havárie reálně byla společnost Energoaqua.

A v expertize tak zpochybňují dosavadní závěry vyšetřování. „Celé vyšetřování se opírá o relativně malý počet dat a nepřímých důkazů. Jsou tam také nepřesnosti v popisu provozu společnosti Energoaqua,“ uvedl Holoubek.

Žalobce: Návrh nedorazil

Státní zástupce Bareš dopoledne řekl, že o podání neví. Takový návrh ke mně do dnešního dne nedorazil, uvedl před 10. hodinou dopolední.

Před několika dny krajští žalobci rozhodli, že je trestní stíhání obviněných v kauze ekologické havárie v řece Bečvě vedeno důvodně. Státní zástupci z olomouckého krajského státního zastupitelství k tomuto rozhodnutí dospěli po prověření postupu Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně.

Rybáři a vědci vyvázli bez postihu. Inspekce uzavřela šetření pokusu se solným roztokem na řece Bečvě

Číst článek

Podnět na přezkum podala obhajoba, a to poté, co vsetínský státní zástupce Petr Bareš zamítl stížnosti obviněných proti usnesení o zahájení trestního stíhání jako nedůvodné.

Firmu a Havelku stíhá policie za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest. Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.

Pokus se solným roztokem

Česká inspekce životního prostředí také zastavila šetření experimentu se solným roztokem, který na řece Bečvě provedli kvůli loňské otravě vědci a rybáři. Případ tak uzavřela bez postihu, informoval server iROZHLAS.cz.

Původně přitom inspektoři měli za to, že pokusem mohl být porušen vodní zákon. Experti se letos v červenci snažili přispět k objasnění ekologické havárie.

Ekologická havárie, kterou loňského 20. září podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.

Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme