Před nesprávným užitím anestetika, které zřejmě může za otravy ve Frýdlantě, varovali odborníci dlouhodobě

Státní ústav pro kontrolu léčiv opakovaně upozorňuje a pokutuje zdravotníky za nesprávné používání anestetika Propofol. Obsah jedné lahvičky musí být podán okamžitě jednomu člověku, nikoli v odstupu několika dní více pacientům, protože poté hrozí sepse i ohrožení na životě. Bakteriemi kontaminovaný byl i jeden ze vzorků anestetika odebraného v Nemocnici Frýdlant, kde byla v minulém týdnu u devíti pacientů prokázána otrava krve.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anestetikum používané ve frýdlantské nemocnici se musí ihned spotřebovat, jinak v něm mohou bujet mikroorganismy. (Ilustrační foto) | Foto: Jochen Pippir | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Tohoto krátkodobě působícího intravenózního anestetika se podle statistik Státního ústavu pro kontrolu léčiv vydalo do října letošního roku asi 15 tisíc různých balení různých výrobců.

Bakterií kontaminovaná lahvička s anestetikem. Vyšetřování naznačilo příčinu otrav krve ve Frýdlantu

Číst článek

„Obsah jedné ampulky nebo lahvičky s Propofolem a jakékoli stříkačky obsahující látku Propofol je určen k jednorázovému použití u jednoho pacienta. Jakýkoli zbytkový obsah musí být zlikvidován,“ uvádí státní ústav. 

Lékový ústav upozornil, že přípravky neobsahují v emulzi antimikrobiální konzervant, a mohou proto podporovat rychlý růst mikroorganismů.

„Intravenózní podávání přípravku z jedné ampulky postupně několika pacientům zvyšuje riziko mikrobiální kontaminace a s ní spojených závažných nežádoucích účinků,“ uvedl dále.

Přípravek je pro jednorázové podání

Za nesprávné podávání přípravku hrozí zdravotnickým zařízením i pokuty podle zákona o léčivech. Mohou zaplatit až půl milionu korun.

‚Po pěti hodinách jsem se teprve zvedl a mohl chodit.‘ Pacient z Frýdlantu popsal příznaky otravy

Číst článek

Podle dokumentu zvaného Souhrn údajů o přípravku Propofol může lék podávat jen lékař anesteziolog na jednotce intenzivní péče. Neměla by ho podávat stejná osoba, která provádí operační nebo diagnostické výkony.

„Hrdlo lahvičky před upotřebením očistěte sprejem obsahujícím líh, nebo tamponem s lihem,“ uvádí dokument. Injekční stříkačka nebo infuzní set se musí naplnit emulzí za aseptických podmínek bezprostředně po otevření lahvičky. Aplikace se musí provést okamžitě.

Dokument zdůrazňuje, že přípravek je určený pro jednorázové podání jednomu pacientovi a zbytek musí být zlikvidován.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme