Otravy metanolem jsou zcela výjimečné, jako lék se podává kvalitní alkohol

Případu otravy nekvalitním alkoholem rychle přibývá. Dva nové pacienty hlásí nemocnice v Bohumíně, 65letý muž se pak otrávil po vypití vodky v Příbrami. Podle přednostky Toxikologického informačního centra Daniely Pelclové je metanol nebezpečný hlavně tím, že ho nelze poznat po chuti při pití alkoholu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oblastní nemocnice Příbram

Oblastní nemocnice Příbram | Zdroj: ČTK

Celkem už policisté vyšetřují 13 případů, z toho tři lidé už otravě podlehli. Přednostka Toxikologického informačního centra Kliniky pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Daniela Pelclová upozorňuje, že tak vysoký počet případů je naprosto výjimečný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případy otrav metanolem v Havířově sleduje redaktor Martin Knitl. Hostem Ozvěn dne byla přednostka Toxikologického informační centra Daniela Pelclová

„Dotazy na otravu záměnou za alkoholický nápoj jsou raritní. V posledních desetiletích jsme měli kolem tří případů ročně. Přitom šlo obvykle o nějaké omyly nebo sebevražedné pokusy s metylalkoholem z laboratoří, ale ne z alkoholických nápojů,“ říká primářka.

Lidem doporučuje opatrnost při nákupu alkoholu a to i v běžných prodejnách. Varuje hlavně před nákupem stáčeného alkoholu ve stáncích a trafikách, což se dělo právě v Havířově.

„Podle chuti metylalkohol vůbec nepoznáme a také příznaky se nejdřív vůbec neliší od otravy alkoholem. Nejdřív jsou příznaky příjemné, dobrá nálada, zlepšení sebedůvěry, později bolesti hlavy, zvracení. Postižení mají široké zornice, ale co je tady zvláštní, jsou poruchy zraku, rozmazané vidění, výpadky zorného pole, tmavé skvrny, poruchy rozlišování barev, končí to bezvědomím,“ popisuje Pelclová.

Metanol, jinak též metylalkohol nebo karbinol, je bezbarvá a po alkoholu páchnoucí kapalina. Je těkavý, hořlavý a silně jedovatý. Metanol se používá jako rozpouštědlo, přísada do nemrznoucích směsí nebo jako palivo. Požití malého množství se projevuje opilostí a ospalostí, po 8 až 36 hodinách se přidávají bolesti hlavy a břicha, závratě, kóma nebo křeče. Zrak je zhoršený nebo rozmazaný, může nastat úplná slepota.

„Léčba je vcelku jednoduchá, pokud jde o krátký časový interval od požití. Jako antidotum (protilátka) se podává alkohol, který se podává i nitrožilně a i po několik dní. Často s použitím hemodialýzy, tedy umělé ledviny, která odstraňuje jak metylalkohol, tak toxické metabolity z těla, které postihují sítnici a optický nerv,“ vysvětluje primářka.

Důležité je podle ní poskytnou otrávenému první pomoc co nejdříve poté, kdy zpozoruje první příznaky, například poruchy zraku. A jako první pomoc přitom slouží alkohol.

„Ideální dávka je 1 až 2 decilitry 40procentního kvalitního alkoholického nápoje, který se dá zředit vodou nebo džusem, ale pak už urychleně kontaktovat záchrannou službu,“ doporučuje Daniela Pelclová z Všeobecné fakultní nemocnice.

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme