Otřesné záběry z české množírny: zubožení psi ve špíně. Nikdo potrestán nebyl

Vyhublí zmatení buldočci a yorkšíři v tmavé kůlně. Pomočená sláma plná výkalů, hnijící voda a žádné krmivo. To jsou autentické záběry z množírny v obci Prostiboř na Tachovsku. Přestože ochránci zvířat upozornili na strádající psy veterinární správu, ta zasáhnout nemohla. Ruce pryč od případu dala i přivolaná policie. Majitelka psů nakonec potrestána nebyla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry z množírny na Tachovsku.

Záběry z množírny na Tachovsku. | Foto: Obraz obránci zvířat

Záběry pořízené tajně v polovině letošního července neziskovou organizací Obraz (redakce má důkazy o jejich autenticitě k dispozici) ukazují typický výjev z množíren - zubožené psy v nevyhovujících podmínkách. Záběry ukazují vyhublé psy, kteří mají evidentně problémy s chůzí a také neléčené záněty očí. V tmavé kůlně nemá minimálně pětice zvířat k dispozici nic jiného než slámu prosáklou výkaly a špinavou vodu plnou hnijící slámy a hmyzích larev.

„Po získání záběrů jsme v řádu několika dnů zpracovali a spolu s důkazy podali podnět k plzeňské Krajské veterinární správě. A ačkoli jsme žádali o informaci, jak správa naložila s podnětem, celý srpen nám nikdo neodpověděl,“ říká tiskový mluvčí Obrazu Daniel Cao. Výsledek přišel až na začátku září: pochybení nezjištěna.

Úředníkům se totiž nepodařilo provést neohlášenou kontrolu, která je pro další postup nutná. Ve starším domě, u kterého se polorozpadlá stodola se psy nacházela, nikdo neotevíral. V takovém případě kontroloři ani v doprovodu policie na soukromý pozemek a do obytných prostor vstoupit nesmí. Podle tvrzení neziskovky Obraz přiznal neúspěšnou návštěvu veterinář.

Další - předem nahlášená - kontrola dopadla podle očekávání. Veterináři zubožené psy z videa v domluveném termínu ve stodole nenašli. Objevili pouze jednu zdravou a plně zaopatřenou fenu, pravděpodobně domácího mazlíčka.

„Žádný jiný pes se v době kontroly na adrese nevyskytoval. Na místě se nevyskytovaly ani jiné kotce nebo stavby, které by nasvědčovaly chovu dalších zvířat,“ píše se v odpovědi veterinářů, kterou Zpravodajský web Českého rozhlasu prostudoval.

Předem hlášené kontroly

„Majitelka měla po avízu čas psy někam uklidit. Nemáme informace, jak s nimi naložila,“ říká smutně Cao. Logičtější by podle něj bylo, kdyby kontroloři zkusili přijít neohlášeně vícekrát. Stodola, z které záběry pocházejí, navíc není v katastru vedena jako obytný objekt. Prohlédnout ji tedy mohli.

„Dne 4. 8. 2016 byl proveden pokus o neohlášenou kontrolu, kdy chovatelka nebyla zastižena. Úřední veterinární lékaři se pokusili kontaktovat telefonicky chovatelku, ale bez úspěchu. Vzhledem k situaci na videozáznamech požádali úřední veterinární lékaři o součinnost Policii ČR. Policie ČR však k této věci zaujala odmítavé stanovisko," brání postup kontrolorů mluvčí státní veterinární správy Petr Pejchal.

Chovatelka se ale veterinářům sama telefonicky ozvala ještě tentýž den a sdělila, 'že v chovu má již pouze 1 fenu bordeauxské dogy a 4 dospělé bostonské teriéry určené k prodeji, s chovem psů končí, neboť je velmi pracovně vytížena.' Navrhla veterinářům možné termíny, kdy bude k zastižení, aby bylo možno provést kontrolu chovu. Ta se odehrála o týden později. Bostonští teriéři se pří ní už nenašli.

Postup policie se prošetřuje

Podle zjištění Zpravodajského webu ČRo je chovatelkou Alena H. z Merklína. Živnost na chov a výcvik zvířat má ale podle rejtříku přerušenou už od 13. ledna tohoto roku.

„Veterinární správa nebyla schopna účinně a efektivně zasáhnout v okamžiku, kdy tam ti psi prokazatelně byli,“ zdůrazňuje Cao. Proč policie ČR odmítla spolupracovat už na podnět státní veterinární správy řeší kontrolní orgány.

„Případ názorně ukazuje, co všechno je v tomto odvětví špatně: otřesné podmínky, bezohlednost podnikání a v neposlední řadě bezradnost státní správy. Množitelé zcela ignorují zákonnou registrační povinnost, a když je někdo nahlásí, dostanou informaci o kontrole předem. Mají tak dost času na to se psů zbavit nebo je někam přemístit, a kontrolám i předpisům se tak mohou jenom smát,“ popisuje Cao nedávný návrh novely zákona o zájmovém chovu psů z dílny ministerstva zemědělství, který pouze rozšiřuje už existující registrační povinnost, jako nedostatečný.

Podle rešerší spolku Obraz plní registrační povinnost jen zlomek chovatelů psů. Český právní řád termín množírna nezná, legislativa k jejich potírání je u nás zatím nedostatečná. Česko je tak stále v Evropě proslulé černým byznysem se psy.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme