Otřesné záběry z české množírny: zubožení psi ve špíně. Nikdo potrestán nebyl

Vyhublí zmatení buldočci a yorkšíři v tmavé kůlně. Pomočená sláma plná výkalů, hnijící voda a žádné krmivo. To jsou autentické záběry z množírny v obci Prostiboř na Tachovsku. Přestože ochránci zvířat upozornili na strádající psy veterinární správu, ta zasáhnout nemohla. Ruce pryč od případu dala i přivolaná policie. Majitelka psů nakonec potrestána nebyla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry z množírny na Tachovsku. | Foto: Obraz obránci zvířat

Záběry pořízené tajně v polovině letošního července neziskovou organizací Obraz (redakce má důkazy o jejich autenticitě k dispozici) ukazují typický výjev z množíren - zubožené psy v nevyhovujících podmínkách. Záběry ukazují vyhublé psy, kteří mají evidentně problémy s chůzí a také neléčené záněty očí. V tmavé kůlně nemá minimálně pětice zvířat k dispozici nic jiného než slámu prosáklou výkaly a špinavou vodu plnou hnijící slámy a hmyzích larev.

„Po získání záběrů jsme v řádu několika dnů zpracovali a spolu s důkazy podali podnět k plzeňské Krajské veterinární správě. A ačkoli jsme žádali o informaci, jak správa naložila s podnětem, celý srpen nám nikdo neodpověděl,“ říká tiskový mluvčí Obrazu Daniel Cao. Výsledek přišel až na začátku září: pochybení nezjištěna.

Úředníkům se totiž nepodařilo provést neohlášenou kontrolu, která je pro další postup nutná. Ve starším domě, u kterého se polorozpadlá stodola se psy nacházela, nikdo neotevíral. V takovém případě kontroloři ani v doprovodu policie na soukromý pozemek a do obytných prostor vstoupit nesmí. Podle tvrzení neziskovky Obraz přiznal neúspěšnou návštěvu veterinář.

Další - předem nahlášená - kontrola dopadla podle očekávání. Veterináři zubožené psy z videa v domluveném termínu ve stodole nenašli. Objevili pouze jednu zdravou a plně zaopatřenou fenu, pravděpodobně domácího mazlíčka.

„Žádný jiný pes se v době kontroly na adrese nevyskytoval. Na místě se nevyskytovaly ani jiné kotce nebo stavby, které by nasvědčovaly chovu dalších zvířat,“ píše se v odpovědi veterinářů, kterou Zpravodajský web Českého rozhlasu prostudoval.

Předem hlášené kontroly

„Majitelka měla po avízu čas psy někam uklidit. Nemáme informace, jak s nimi naložila,“ říká smutně Cao. Logičtější by podle něj bylo, kdyby kontroloři zkusili přijít neohlášeně vícekrát. Stodola, z které záběry pocházejí, navíc není v katastru vedena jako obytný objekt. Prohlédnout ji tedy mohli.

„Dne 4. 8. 2016 byl proveden pokus o neohlášenou kontrolu, kdy chovatelka nebyla zastižena. Úřední veterinární lékaři se pokusili kontaktovat telefonicky chovatelku, ale bez úspěchu. Vzhledem k situaci na videozáznamech požádali úřední veterinární lékaři o součinnost Policii ČR. Policie ČR však k této věci zaujala odmítavé stanovisko," brání postup kontrolorů mluvčí státní veterinární správy Petr Pejchal.

Chovatelka se ale veterinářům sama telefonicky ozvala ještě tentýž den a sdělila, 'že v chovu má již pouze 1 fenu bordeauxské dogy a 4 dospělé bostonské teriéry určené k prodeji, s chovem psů končí, neboť je velmi pracovně vytížena.' Navrhla veterinářům možné termíny, kdy bude k zastižení, aby bylo možno provést kontrolu chovu. Ta se odehrála o týden později. Bostonští teriéři se pří ní už nenašli.

Postup policie se prošetřuje

Podle zjištění Zpravodajského webu ČRo je chovatelkou Alena H. z Merklína. Živnost na chov a výcvik zvířat má ale podle rejtříku přerušenou už od 13. ledna tohoto roku.

„Veterinární správa nebyla schopna účinně a efektivně zasáhnout v okamžiku, kdy tam ti psi prokazatelně byli,“ zdůrazňuje Cao. Proč policie ČR odmítla spolupracovat už na podnět státní veterinární správy řeší kontrolní orgány.

„Případ názorně ukazuje, co všechno je v tomto odvětví špatně: otřesné podmínky, bezohlednost podnikání a v neposlední řadě bezradnost státní správy. Množitelé zcela ignorují zákonnou registrační povinnost, a když je někdo nahlásí, dostanou informaci o kontrole předem. Mají tak dost času na to se psů zbavit nebo je někam přemístit, a kontrolám i předpisům se tak mohou jenom smát,“ popisuje Cao nedávný návrh novely zákona o zájmovém chovu psů z dílny ministerstva zemědělství, který pouze rozšiřuje už existující registrační povinnost, jako nedostatečný.

Podle rešerší spolku Obraz plní registrační povinnost jen zlomek chovatelů psů. Český právní řád termín množírna nezná, legislativa k jejich potírání je u nás zatím nedostatečná. Česko je tak stále v Evropě proslulé černým byznysem se psy.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme