Otřesy pohřbily v dole Lazy sedm horníků

Na všech budovách OKD dnes visí černé prapory. Horníci tak uctili sedm kolegů, kteří zahynuli při včerejším otřesu v Dole Lazy na Karvinsku. Záchranný tým zatím vynesli na povrch šest těl, sedmé vyprošťují. Neštěstí se řadí k nejvážnějším tragédiím při těžbě uhlí na severní Moravě za poslední roky. Odborníci tvrdí, že se důlním otřesům zcela zabránit nedá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Lazy | Foto: Dan Krzywoň

K prvním otřesům došlo včera, přibližně kolem 16:45. Už v tu chvíli se dalo předpokládat, že situace je velmi vážná. Tragédie se odehrála v hloubce 680 metrů. Zával byl dlouhý asi 50 metrů a nastal v osmém patře.

V době otřesu bylo na místě jedenáct havířů, čtyřem z nich se podařilo s lehkými zraněními dostat na povrch. Ostatní zůstali podle ředitele šachty Miroslava Mynáře v důlní chodbě uvězněni. "Důlní dílo změnilo svůj tvar, výrazně se zredukovalo a došlo k tomu, že pracovníci byli zasaženi výstrojí a zařízením, které se tam nacházelo," popsal situaci Minář.

Záchranáři se k horníkům v podzemí pokusili dostat již v době, kdy prostory nebyly zcela odvětrány a sestoupili do podzemí s dýchacími přístroji. Těla obětí vyprošťovali celou noc, ještě odpoledne však jedno zůstávalo pod povrchem.

Pět obětí pochází z Polska, zbývající dva horníci jsou z jižní Moravy. Společnost OKD, které důl patří, nebude muset pozůstalým vyplatit žádné odškodné, horníci totiž byli najímáni přes dodavatelskou firmu THK-Čechpol.

Příbuzní ženatého muže, otce dvou dětí, mají nárok na 210 tisíc korun. Problém s vyplacením odškodného podle jednatele firmy Zygmunta Olszowskieho nebude. "Platíme zdravotní i sociální pojištění a také pojistku Kooperativě na následky neštěstí," uvedl.

Život na Dole Lazy se ale nezastavil, přesto že na šachtě visí černý prapor a na bráně parte všech obětí. Horníci, kteří dnes přicházeli do práce neskrývali smutek ani strach. Zavřená je pouze chodba, ve které došlo k neštěstí, a chodba v sousedství. Jestli se tam ještě bude těžit, rozhodnou až výsledky šetření báňského úřadu.

Odborníci: Důlní otřesy nelze předvídat

Příčinu vzniku důlního otřesu budou nyní zkoumat znalci. Další otřes podle nich v místě nehrozí. Podle ředitele Miroslava Mináře nebyl podobně silný otřes na dole zaznamenán několik let. Minář potvrdil, že včera ráno odborníci kontrolovali štolu, zda je bezpečná. Nic nenasvědčovalo tomu, že by mohlo dojít k nehodě.

Podle předsedy Českého báňského úřadu Romana Makariuse se mohou otřesy pouze předvídat. "Jsme schopni získat určité signály o tom, že by se takovýto jev mohl udát, ale jistotu nemáme. To platí i o tomto otřesu, že prognóza nebyla taká, aby nás upozornila, že by mohl nastat," vysvětlil Makarius.

Otřesy jsou důsledkem těžby. I když technologie a zařízení jsou stále modernější, nedokáží je těžaři předvídat. Hornická činnost způsobuje ve vytěžených a opět zasypaných lokalitách napětí. Vytváří se především v nadloží, kde se také hromadí energie. Ta se může v určitém okamžiku uvolnit a pak vzniká otřes. Pokud ho hornina nevydrží, uvolní se a zavalí chodby.

Horníci a vedení důlních společností se snaží hrozbu tragédií co nejvíce omezit. Napětí v nadloží proto uvolňují například pomocí vrtů a zavlažování nebezpečných míst. Důležité je také pravidelně monitorovat seizmickou činnost, uvádějí internetové stránky OKD.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Silvie Mikulcová, Jana Patrmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme