Otužilci si na Štěpána tradičně zaplavali v ledové Vltavě

Po devětapadesáté se dnes otužilci sešli na tradičním Memoriálu Alfreda Nikodéma v Praze. Do ledové Vltavy u Národního divadla se před polednem ponořilo 71 plavců, z toho 13 žen. Voda měla necelé čtyři stupně Celsia, teplota vzduchu byla na nule.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

otužilci ve Vltavě | Zdroj: ČTK

Vánočního plavání se letos zúčastnili plavci nejen z Česka, ale také z Belgie, Německa a Slovenska. Podle svých sil mohli vybrat trať 300 nebo 100 metrů dlouhou.

Jeden z otužilců se Radiožurnálu svěřil, že letošní ročník závodu patřil mezi ty teplejší. "Voda byla přes tři stupně, takže byla akorát, ale zabrat dá taky, jako každá voda," popsal koupel s úsměvem.

Na severním cípu Slovanského ostrova, kde byl start i cíl závodu, drželi pohotovost jak záchranáři, tak i potápěči. Nikdo z nich ale nemusel zasahovat. Všichni borci absolvovali trasu bez problémů, mezi nimi také nejstarší otužilec, dvaadevadesátiletý Ladislav Nicek.

Otužilci plavali poprvé ve Vltavě v roce 1923, kdy se do vody ponořilo jen sedm borců. Pražský zlatník Alfréd Nikodém, který byl propagátorem otužování a chtěl akci zpopularizovat, proto příští rok plaval v uniformě i s puškou na rameni.

Největší zimu zažili plavci v roce 1946. Teplota vzduchu tehdy klesla na 25 stupňů pod nulu a pořadatelům nepomohly ani sekyry, kterými led rozbíjeli. Voda zamrzala, plavat se nedalo. Nejvíce otužilců se zúčastnilo memoriálu v roce 1976, kdy si jich přišlo zaplavat 214.

Vojtěch Bidrman, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme