Outdoorové oblečení předních výrobců obsahuje podle studie toxické chemikálie

Outdooroví nadšenci mohou nepřímo přispívat k hromadění nebezpečných chemikálií v přírodě. A to tím, že nosí a používají výrobky, které obsahují toxické chemikálie. Tvrdí to organizace Greenpeace, která otestovala 40 kusů značkového vybavení a sportovního zboží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voděodolný papír

Voděodolný papír | Foto: Italian institute of technology

Nejvíc problematickými látkami, které Greenpeace v outdoorovém zboží objevila, jsou iontové per-fluorované sloučeniny, označovaná také zkratkou PFC.

Jak vysvětluje britský Guardian, používají se k tomu, aby povrch outdoorového vybavení odpuzoval vodu. Jde ale o chemikálie, které se v přírodě přirozeně nevyskytují, také se v ní nerozkládají a živé organismy je z těla vyplavují velmi obtížně a dlouho.

Dnes jsou prakticky všudypřítomné. Jejich stopy nalezneme i v odlehlých koutech přírody, ale také v našich tělech, například v mateřském mléce. Laboratorní studie přitom potvrdily spojení těchto látek s reprodukčními problémy a vývojovými vadami u zvířat.

Tyto chemikálie se používají už od padesátých let. Vědci a ochránci přírody se pokoušejí tlačit na výrobce, kteří per-fluorované sloučeniny používají, aby se jich vzdali. Loni to přes 200 odborníků udělalo prostřednictvím podepsání takzvaného madridského prohlášení.

Podle Guardianu ale byly reakce výrobců dost smíšené. Některé firmy dokonce prohlášení odmítly s tím, že zmíněné látky jsou pro moderní společnost klíčové a jednoduše se bez nich neobejdou.

Jiní výrobci se naopak zavázali k tomu, že se pokusí vyvinout jiné látky, které by per-fluorované sloučeniny nahradily.

Bundy, spacáky i stany

Organizace Greenpeace chtěla tlak na výrobce ještě vystupňovat, a proto teď nechala nezávisle otestovat outdoorové zboží.

Laboratoř toxické látky našla v batozích, bundách, kalhotách, spacích pytlech i stanech. A nebyly to nějaké neznámé značky, většinou šlo o zboží předních světových výrobců.

Obsah per-fluorovaných sloučenin studie prokázala u 36 ze 40 testovaných výrobků. Z toho 18 věcí obsahovalo jeden průkazně nebezpečný typ zmíněných sloučenin, o kterém navíc většina výrobců tvrdí, že ho už nepoužívá.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme