Ovčáček se znovu navezl do Peroutky, sporný článek ale stále nemá

Kdyby Ferdinand Peroutka po okupaci v roce 1939 mlčel, zůstal by novinářem, uvedl dnes na adresu některých článků slavného československého žurnalisty mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Sporný článek o Adolfu Hitlerovi, který Zeman Peroutkovi připsal v projevu k výročí holokaustu, mluvčí ale zatím nenašel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ferdinand Peroutka

Ferdinand Peroutka | Foto: Archiv Slávky Peroutkové

Ovčáček dnes potvrdil, že pátrání po stati nazvané Hitler je gentleman v časopisu Přítomnost se ujal především on sám.

"Nechceme nic uspěchat, postupujeme velmi pečlivě, a to zpětně od roku 1939," popsal ČTK hledání článku, jehož existenci už dříve zpochybnil jak historik Petr Zídek, tak Společnost Ferdinanda Peroutky. Prezident na jeho existenci ale trvá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se znovu navezl do Peroutky. Na jeho výroky reaguje novinář a historik Petr Zídek

„Já sám si kladu otázku, jak dlouho se ještě bude hradní mluvčí Ovčáček takovým veřejným způsobem zesměšňovat,“ reaguje na mluvčího slova novinář a historik Petr Zídek.

K pročítání jiných Peroutkových článků Ovčáček poznamenal, že ‚odhalují myšlenkový a ideový základ oficiální reprezentace druhé republiky a protektorátu Čechy a Morava‘.

Citoval přitom ze dvou příspěvků z dubna 1939, v nichž Peroutka psal o oslavách padesátin Hitlera a o ‚nové ústavě‘ v Čechách a na Moravě po nacistické okupaci v březnu 1939. Tato ústava měla vycházet mimo jiné z Hitlerova diktátu prezidentu Emilu Háchovi a Češi se jí podle autora měli ‚držet s vášní, jaké se Chodové drželi svých výsad‘.

"Tento a podobné články nelze než glosovat slovy, kdyby Ferdinand Peroutka v té době mlčel, tak by zůstal novinářem," komentoval to Ovčáček, který odmítl pozvání do vysílání Šedesátky Radiožurnálu se slovy, že vše už bylo řečeno na dnešní tiskové konferenci.

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček ukazuje časopis Přítomnost, ze kterého prezident citoval Ferdinanda Peroutku | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Oba články ale podle historika a novináře Petra Zídka patří mezi nejstatečnější projevy českého odporu proti nacistické okupaci:

„Vytrhl z nich několik vět z kontextu a zcela zdeformoval jejich smysl.“

„V článku Naše ústava, který byl publikován 5. dubna 1939, hned bezprostředně za větou, kterou pan mluvčí skončil svoji citaci, následuje věta ‚Naším hlavním cílem jest nyní se jako národ uchovati‘. Článek končí citátem z Masaryka s jeho odkazem k drobné práci politické i nepolitické, na kterou je odkázán každý marný národ v obtížném postavení. Je to článek velice odvážný v kontextu toho, co se v té době psalo,“ říká Zídek.

„Pokud jde o druhý článek - oslavy padesátin Hitlera, je ještě odvážnější než tento předchozí. V tom si Ferdinand Peroutka dovolil napsat, že ‚Adolf Hitler jsa velkou postavou německých národních dějin nemůže býti ovšem zařazen do dějin národů jiných. Maje-li již své první místo ve Valhalle, nemůže býti postaven do Slavína‘. V další pasáži také odmítá, aby se Češi zdravili nacistickým pozdravem,“ uvádí Zídek.

Historik Zídek i Společnost Ferdinanda Peroutky zpochybnili i další část Zemanova projevu k výročí holokaustu, v níž Peroutkovi připsal citát ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘.

Společnosti také vadí, že dal známého novináře, který byl za druhé světové války vězněn v koncentračních táborech, do souvislosti s fascinací intelektuálů nacismem. Prezidenta vyzvala, aby svá slova doložil, nebo se omluvil. Zeman to ale odmítl a na svých výrocích trvá.

Ferdinand Peroutka | Foto: Český rozhlas

Vladimír Kroc, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme