Ovčáčkovo přirovnání EU k třetí říši? 'Čtvrtá cenová kategorie,' hodnotí výrok odborník

I kdyby Jiří Ovčáček vystupoval na sociální síti soukromě, pořád je mluvčím hlavy státu. A právě proto by měl svá vyjádření zvažovat. Přirovnat Evropskou unii k nacistickému Německu podle Miloše Gregora, odborníka na politickou komunikaci, spadá do 'čtvrté cenové kategorie'. „Ani panu Ovčáčkovi by se nelíbilo, kdyby ho někdo přirovnával k funkcionářům třeba z protektorátu,“ říká politolog z v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček na sociální síti přirovnal Evropskou unii k nacistické třetí říši, všimla si ve čtvrtek agentura Reuters.

Komentoval tak upozornění expertů z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, že rumové aroma obsahuje rakovinotvorné látky (více čtěte ZDE). Případný zákaz této esence by se tak dotkl i tradičního českého tuzemáku.

O mluvčího výroku informovaly zahraniční agentury DPA nebo Reuters, jejich zprávu pak převzal i americký server listu The New York Times.

„Pan Ovčáček si očividně plete volenou politickou funkci se svojí funkcí, která má být čistě zprostředkovatelská,“ hodnotí vyjádření mluvčího hlavy státu Miloš Gregor, odborník na politickou komunikaci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Mluvčí prezidenta doslova uvedl, cituji: „Říše se rozhodla, že se v protektorátě nebude pít tuzemák. A basta!“ Je takové vyjádření v pořádku?
Určitě v pořádku není. Už právě proto, že Jiří Ovčáček je mluvčí prezidenta republiky. Všechno, co do veřejného prostoru vypouští, by měla být pouze parafráze, citace nebo vyjádření pana prezidenta. Pan Ovčáček si očividně plete volenou politickou funkci se svojí funkcí, která má být čistě zprostředkovatelská. Už z tohoto formálního důvodu to v pořádku není.

„Žádnou věcnou kritiku jsem nezaznamenal. Jen servilní prohlášení k Bruselu devótních politiků a novinářů.“

mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz, zdali si i přes kritiku za svým vyjádřením stojí

A pokud jde konkrétně třeba o slovník pana Ovčáčka nebo styl vyjádření?
Samozřejmě je problematický i obsah. Pan Ovčáček je velice politický, uráží své okolí, uráží politické oponenty. A tady uráží i společnost nebo nadnárodní společenství, jehož jsme součástí. Je špatně, že se tiskový mluvčí de facto sám politicky angažuje, vyjadřuje.

A příměry ke třetí říši, k protektorátu a podobně - to je historická etapa, která je velice choulostivá, velice citlivá. Měli bysme se z ní poučovat. S příměry by se mělo zacházet opatrně. Hádám, že ani panu Ovčáčkovi by se nelíbilo, kdyby ho někdo přirovnával k funkcionářům třeba z protektorátu.

'Je to veřejný prostor'

Hraje nějakou roli, pokud takové prohlášení zazní buď na oficiálním, anebo soukromém profilu?
To roli nehraje. Je to problém, se kterým se musí potýkat všechny veřejné osobnosti. Ve chvíli, kdy profil na sociálních sítích není uzamknutý pouze pro nejužší okruh přátel, ale de facto do toho okruhu pouští širokou veřejnost - novináře, politiky, reprezentanty jiných institucí a podobně -, tak je to veřejný prostor.

A když tiskový mluvčí navíc vystupuje pod přezdívkou 'prezident mluvčí' (takto je Jiří Ovčáček registrován na sociální síti Twitter - pozn. red.), tak je možné to vnímat jako oficiální vyjádření. A to je velice nešťastné. I v případě tohoto vyjádření ho přebírají média, zahraniční média nebo renomované agentury, odkazují na něj a nezapomenou přidat, že to je tiskový mluvčí prezidenta republiky. To znamená, že to je někdo, kdo má reprezentovat stát navenek.

Ostuda a nepřijatelný úlet, komentují politici Ovčáčkův výrok o Říši a Evropské unii

Číst článek

Obstojí argument prezidentské kanceláře, že pan Ovčáček na sociálních sítích údajně jasně odděluje vlastní názory od vyjádření a stanovisek prezidenta republiky? Je to relevantní?
Je to alibistický postoj. Je to podobné, jako když pan (Vratislav) Mynář (kancléř prezidenta republiky - pozn. red.) nemá prověrku a pan prezident se to snaží zaobalit do vzletných frází nebo odklonit pozornost. Toto je ten samý případ. Prezidentův mluvčí ve chvíli, kdy vystupuje veřejně, reprezentuje svého zaměstnavatele.

Odkazy na to, že je to jeho soukromý profil, jsou dost liché i proto, že vystupuje pod přezdívkou 'prezident mluvčí', jak už jsem řekl, a dělá je v časech, kdy by měly spadat do jeho pracovní doby.

A co to znamená? Že mluvčí je do jisté míry omezen v tom, aby například komentoval současnou politickou situaci, prezentoval vlastní úsudky nebo stanoviska?
To je něco, na čem by měl být omezen. Samozřejmě je na vůli zaměstnavatele, jaký prostor nechá tiskovému mluvčímu, aby sám formuloval stanoviska a do jaké míry mluvil nebo vytvářel vyjádření za svého zaměstnavatele. Toto bych bral čistě na zodpovědnost pana prezidenta. Jestliže mu takové vyjádření nevadí, vnímal bych to jako souhlas.

Že máme mluvčího, který svými názory výrazně zasahuje do veřejného prostoru, je unikátní záležitost. Ostatně ať si čtenáři zkusí vzpomenout na mluvčí předchozích prezidentů nebo jiných vysokých politických představitelů, kteří by byli takto výrazní.

Je tedy poslední vyjádření pana Ovčáčka v něčem výjimečné?
Není výjimečné, že by komentoval politickou situaci. Výjimečné je v tom, že to spadá spíše do čtvrté cenové kategorie než do vyjádření tiskového mluvčího hlavy státu.

hm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme