OVĚŘOVNA: Na chebském nádraží Ukrajinec nevraždil. Policie vyvrací šířený hoax ze sociálních sítí

Na sociálních sítích se začal ve středu šířit výstřižek facebookového příspěvku, ve kterém jeho autor tvrdí, že na chebském nádraží vraždil Ukrajinec. O celém incidentu neinformovala žádná média ani úřady a neví o něm ani policie. Sdílená informace je tedy nepravdivá. Server iROZHLAS.cz vyvrací celý příspěvek v dalším díle seriálu Ověřovna! a vysvětluje i možnou motivaci šiřitelů těchto falešných informací.

Ověřovna! Cheb (Aktualizováno: 12:40 1. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Informace o údajné vraždě na chebském nádraží je nepravdivá. Vyvrátila ji i sama policie

Informace o údajné vraždě na chebském nádraží je nepravdivá. Vyvrátila ji i sama policie | Zdroj: Facebook

„Známej mi psal...,“ tak začíná facebookový příspěvek muže, který vystupuje pod přezdívkou Stefy Krejzzy. V něm tvrdí, že mu se mu jeho známý svěřil s šokující informací – v úterý ráno měl jeho strejdu na chebském nádraží zabít Ukrajinec. A důvod? Prý mu jen nechtěl dát cigaretu. K příspěvku připojil fotografii chebského nádraží a kapitálkami nápis „Sdílejte!!“, což vyslyšelo na pět desítek lidí.

Jenže jak ověřil server iROZHLAS.cz přímo u chebské policie, tato sdílená informace je nepravdivá. „Příspěvkem ze sociální sítě, který jste nám zaslal, jsme se zabývali a následně jsme na sociální síti Twitter vyvrátili, že by k tomuto incidentu v Chebu došlo. Žádný takový ani podobný ‚incident‘ tedy neprověřujeme,“ řekl redakci policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Ten zároveň doplnil, že příspěvkem se policie už dále zabývat nebude. „Vyhodnotili jsme, že se nejedná o šíření poplašné zprávy a v tuto chvíli tedy neshledáváme žádné důvody pro zahájení úkonů trestního řízení,“ dodal.

Je nutné doplnit, že kdyby skutečně došlo k vraždě na chebském nádraží, nevěděla by to patrně pouze policie, ale zároveň i místní média, která by o celém incidentu určitě informovala.

Jenže jak je možné zjistit z vyhledávání na základě klíčových slov, o podobném incidentu není nikde ani zmínka. Je tedy jasné, že sdílená informace není pravdivá.

‚Šokující informace‘

Server iROZHLAS.cz oslovil také šiřitele této informace s tím, zda si za svým příspěvkem opravdu stojí a proč informaci, která je očividně nepravdivá, šíří. Ten ale na zaslanou zprávu vůbec nereagoval.

OVĚŘOVNA: Ukrajinci naběhli do Tesca a začali ve velkém krást, šíří se po sítích. Policie událost vyvrátila

Číst článek

Motivaci ke sdílení podobných silných informací, nabízí Jaroslav Valůch z organizace Transitions Online, který se dlouhodobě zabývá mediálním vzděláváním.

„Ten primární důvod, proč se teď začínají šířit různé nenávistné, lživé nebo zavádějící informace zrovna o uprchlících, je snaha najít nějaký neotřelý pohled na danou situaci, který ji nějak jednoduše vysvětluje. Zároveň je to i snaha u řady lidí omluvit si, že nechtějí být nutně úplně solidární s těmi uprchlíky,“ přiblížil Valůch.

Podle něj ale není radno podceňovat ani motivaci, podělit se s ostatními o nějakou „šokující informaci“, která se k danému člověku opravdu dostane. A tento šiřitel jen nedokáže zhodnotit její relevanci.

„Takto to bylo vždy na osobní i zprostředkované rovině. A toho zneužívají právě i tvůrci dezinformací. Počítají s tím, že je lidé nebudou ověřovat právě proto, že mají možnost předat svým přátelům, známým informaci o něčem zajímavém, šokujícím,“ doplňuje.

Šířená dezinformace odpovídá svou formou už dříve sdíleným falešným zprávám, kterým se Ověřovna! serveru iROZHLAS.cz věnovala. Šlo například o informace o údajných krádežích ukrajinských uprchlíků v tuzemských obchodech či o tom, že si ukrajinští uprchlíci neváží humanitární pomoci a poškozují hotelové pokoje, ve kterých byli na začátku migrační vlny ubytováni. Všechny tyto „šokující zprávy“ se redakci podařilo nakonec vyvrátit.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme