Rok projektu OVĚŘOVNA: 52 vyvrácených zpráv, Čokoládový král a nominace v Křišťálové lupě

Ověřovat informace, vyvracet dezinformace a uvádět na pravou míru spekulace. Takové cíle si vytyčil seriál Ověřovna! spadající pod server iROZHLAS.cz. Od letošního jara, kdy projekt znovu ožil v reakci na ruský vpád na Ukrajinu, jsme dvaapadesátkrát ověřili a popsali pravdivou verzi sdílené zprávy například skrz řetězové e-maily.

Tento článek je více než rok starý.

OVĚŘOVNA! Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak to bylo s demonstrací organizace Milion chvilek na Václavském náměstí v Praze?

Jak to bylo s demonstrací organizace Milion chvilek na Václavském náměstí v Praze? | Zdroj: Repro Twitter

Server iROZHLAS.cz spustil projekt Ověřovna! na jaře letošního roku, konkrétně 25. března, když vyšla první vyvrácená dezinformace, která tvrdila, že si ukrajinští uprchlíci neváží darovaného jídla.

V tu dobu jsme také zprovoznili e-mailovou schránku overovna@rozhlas.cz a vyzvali jsme naše čtenáře, aby nám do ní zasílali informace, u kterých si nejsou jistí jejich pravdivostí. Naše výzva byla vyslyšena: do elektronické schránky přišlo přes 1700 námětů k ověření.

Tým Ověřovny za tu dobu vyvrátil nebo uvedl na pravou míru 52 informací šířících se řetězovými e-maily, sdílených na sociálních sítích nebo vyřčených politiky.

Celkově přitáhly vydané články přes 1,3 milionu unikátních zobrazení. Server iROZHLAS.cz vytvořil přehled těch nejčtenějších dílů, dezinformace o přeprodávané elektřině si přečetlo na 300 tisíc lidí.

Na sociálních sítích lidé sdíleli příspěvek političky a spoluzakladatelky hnutí Trikolora Ivany Kerlesové. Ta kritizovala energetickou politiku vlády a psala, že Česko prodává do Německa elektřinu vyrobenou za 0,25 koruny za kilowatthodinu a stejné množství z Německa zpětně nakupuje za 16 korun. „Výše uvedené tvrzení není ve všech svých částech pravdivé,“ reagoval pro server iROZHLAS.cz odborník na energetiku Stanislav Mišák.

Hákové kříže, říšská orlice, portrét Adolfa Hitlera a dovětek, že jde o Ukrajince na dovolené v Chorvatsku. Fotografie dvou potetovaných mužů se šířila na sociálních sítích a řetězovými e-maily, jeden takový doputoval i do schránky seriálu Ověřovna! Nešlo však o rekreující se Ukrajince, nýbrž o Maďary z krajně neonacistické skupiny před koncertem v Rijece.

Další příběh měl reálné kulisy, ale vymyšlený děj. Z třinecké restaurace odešli podle řetězového e-mailu ukrajinští hosté bez zaplacení. Jenže: celá událost byla, jak ověřil server iROZHLAS.cz, smyšlená, jde o dezinformaci. Majitel zmiňovaného podniku situaci označil za holý nesmysl.

Ukrajinští uprchlíci, kteří si neváží darovaných věcí a jídla. Takový narativ mezi sebou sdíleli lidé na sociálních sítích na samém začátku uprchlické krize. Poté začal převažovat další, který se týkal ubytovávání Ukrajinců. Podle řetězových e-mailů, z nichž jeden skončil i ve schránce Ověřovny serveru iROZHLAS.cz, měli ukrajinští uprchlíci ničit penziony na jižní Moravě. Informaci jsme opět ověřili a nabídli ji v kontextu.

Skupina ukrajinských uprchlíků přijela do severočeského Jirkova, kde ve velkém vykradla místní supermarket Tesco. Alespoň takový příběh šířil na sociální síti TikTok jeden z uživatelů Čokoládový král. Mělo to háček: tvrzení bylo smyšlené a šlo o dezinformaci.

Projekt Ověřovna! získal nominaci v letošním ročníku soutěže Křišťálová lupa v ceně České televize za nejlepší veřejně prospěšnou službu. Hodnocením odborné poroty se umístil na pátém místě.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme