OVĚŘOVNA: Manipulace. Fotka pořízená před rokem je vydávaná za fotografii z nedělní demonstrace

Zejména na sociálních sítích se šíří fotografie, která má podle připojeného popisu dokládat nízkou účast na nedělní demonstraci na Václavském náměstí. Ve skutečnosti jde ale o starou fotografii z demonstrace spolku Milionu chvilek pro demokracii v době covidu. „Fotografie odpovídá akci, která proběhla 29. dubna 2021. Šlo o reakci na výroky Miloše Zemana, ohledně útoku na Vrbětice,“ potvrzuje mluvčí spolku Hana Strašáková.

Ověřovna! Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak to bylo s demonstrací organizace Milion chvilek na Václavském náměstí v Praze?

Jak to bylo s demonstrací organizace Milion chvilek na Václavském náměstí v Praze? | Zdroj: Repro Twitter

Jde o další záměnu kontextu fotografie. Totiž: na sociálních sítích, ale i dezinformačních webech se objevila rok stará fotografie s novým příběhem - údajně ukazuje nedělní demonstraci. Ačkoliv manipulaci už vyvracejí na sítích sami uživatelé, šíření lživého kontextu to nezastaví.

Manipulaci sdílel i anonymní twitterový účet „Čítárny knihy“, který má necelých 4,5 tisíce sledujících a k tématu nedělní demonstrace se vyjadřoval hned několikrát.

Příspěvek na twitteru o pražské demonstraci Milionu chvilek pro demokracii | Zdroj: Repro Twitter

Fotografie už se změněným kontextem se pak začala objevovat také na další platformách a třeba i dezinformačním médiu Pravý prostor.

Ve skutečnosti jde ale o výstřižek ze záznamu severu Novinky.cz z více než rok staré demonstrace, kterou pořádal spolek Milion chvilek pro demokracii. Dodnes je možné video volně přehrát a podobu výstřižku se záznamem porovnat.

Že jde o fotografii staré demonstrace potvrdila serveru iROZHLAS.cz i mluvčí spolku Milion chvilek pro demokracii Hana Strašáková.

„Procházeli jsme kvůli tomu fotografie z různých akcí. Ta falešně prezentovaná fotografie odpovídá fotografii z akce, která proběhla 29. dubna 2021. Šlo o reakci na výroky Miloše Zemana, ohledně útoku na Vrbětice. V té době byl ještě covid, byly tedy nutné rozestupy a respirátory. I proto je ten dav ta řídký,“ popisuje falešně prezentovanou fotografii Strašáková.

Dohledání originálu

Původ originální fotografie je možné snadno dohledat buď na základě reverzního vyhledávání obrázku přes vyhledávač Google, nebo s využitím služby TinEye, která umožňuje vyhledávání nejstarších, vizuálně podobných obrázků, které byly na internet nahrány.

Služba TinEye nabízí i možnost prokliku na konkrétní článek, kde se fotka vyskytuje. Dostaneme se tak i na původní článek serveru Novinky.cz se záznamem, ze kterého falšeně šířený výstřižek pochází | Zdroj: reprofoto TinEye

Závěr? Fotografie, o které píšeme, je podstatně starší, než jak je záměrně prezentováno ve zmiňovaném příspěvku na sociálních sítích.

Falešný kontext manipulátoři mimo jiné opírají i o ukrajinskou vlajku, která je i na staré fotografii jasně patrná vedle bílo-červené vlajky Běloruska. Nejde o montáž. Ukrajinská vlajka byla opravdu součástí demonstrace už před více než rokem. Dokládají to jak fotografie, tak i záznam z té doby.

Přítomnost ukrajinské vlajky na demonstraci z dubna 2021 potvrzuje i mluvčí Strašáková. „Byla to akce Hrad za hranou, republika v ohrožení, která byla namířena právě proti proruské rétorice hlavy státu. Když jsem si ty fotky znovu prohlížela, samotnou mě překvapilo, že tam ukrajinská a běloruská vlajka byla. Proto jsme to ještě jednou kontrolovali. Ale opravdu ty vlajky lidé přinesli už tehdy, před více než rokem,“ popisuje Strašáková.

Server iROZHLAS.cz pro jistotu srovnal falešně prezentovanou fotografii jednak se záznamem z demonstrace Milionu chvilek z dubna 2021 a pak taky s fotografií ČTK, která stejnou demonstraci zaznamenala ze střechy jednoho z domů na Václavském náměstí. Na základě konkrétních bodů lze snadno dokázat, že jde o tu samou demonstraci. Fotografie je tedy prokazatelně stará.

Dole je falešně šířená fotografie, která původně pochází ze záznamu demonstrace na Václavském náměstí 29. 4. 2021 serverem Novinky.cz. Vpravo nahoře je fotografie ze záznamu Milionu chvilek ze stejné demonstrace. Vlevo nahoře pak fotografie ČTK z téže demonstrace. | Zdroj: ČTK / Novinky.cz / Youtube.com

Záměna kontextu

Manipulátoři se snažili výstřižek ze staré demonstrace přiřadit k té nedělní i pomocí doplněného data.

Vytrhnout fotografii z původního kontextu, dosadit kontext nový a s tím fotografii šířit je klasickou technikou, kterou manipulátoři zejména na sociálních sítích využívají. Sází při tom na běžnou lidskou vlastnost – pakliže něco odpovídá našemu vidění světa, konvenuje našim názorům, máme větší potřebu podobným tvrzením a fotografiím věřit.

Narazili jste na dezinformaci?

Vážení čtenáři, pokud byste na sociálních sítích narazili informaci, u které si nejste jistí její pravdivostí, pošlete ji na e-mailovou adresu overovna@rozhlas.cz. Server iROZHLAS.cz se ji za vás pokusí ověřit. 

Člověk pak pouze informaci přijímá, nemá zpravidla potřebu takové informace ověřovat z více zdrojů. Ostatně sociální sítě k tomu ani nevybízejí, naopak podporují rychlost přenášení informace, jejího sdílení.

„Je proto důležité být kritický sám k sobě, k vlastním názorům a zpochybňovat je. Abychom se vůbec dobrali toho, že něco ověříme,“ nabízí jediné možné řešení v takové situaci Veronika Batelková ze spolku Zvolsi.info.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme