OVĚŘOVNA: Hovořil Pavel na Valném shromáždění OSN k prázdnému sálu? Na sítích se šíří fotomontáž

Na sociálních sítích se šíří fotografie z projevu prezidenta Petra Pavla na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Podle sdíleného snímku projev českého prezidenta nikdo ze státníků neposlouchá a sál zeje prázdnotou. Server iROZHLAS.cz vysvětluje, že se jedná o fotomontáž. Snímek Petra Pavla u řečnického pultu na Valném shromáždění byl autorem propojen s fotografií prázdného zasedacího sálu, která je ve skutečnosti mnohem starší.

OVĚŘOVNA! Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel před prázdným sálem na Valném shromáždění OSN nehovořil, jde o fotomontáž

Petr Pavel před prázdným sálem na Valném shromáždění OSN nehovořil, jde o fotomontáž | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Musel se opakovat, neboť na Valné hromadě ho nikdo neposlouchal, dokonce nikdo nepřišel nebo odešli?“ ptá se jeden z uživatelů na sociální sít X (dříve Twitter). „Relevantní důkaz toho, co si svět myslí o nás, naší vládě, naší politice a našem prezidentovi,“ doplňuje další ze sdílejících, tentokrát na facebooku. První zmíněný příspěvek už byl ze sítě X autorem smazán.

Příspěvek je doplněn fotografií, která údajně poskytuje srovnání „co vidíte v médiích“ a „jaká je realita.“ Na fotografii, která má podle příspěvku být skutečná, pak prezident Pavel hovoří ke zcela prázdnému sálu.

Další z příspěvků sdílející podobnou fotografii s podobným komentářem měl podle sítě X až 116 tisíc zobrazení. Příspěvek byl později doplněn o kontext přidaný uživateli sociální sítě, který uvádí, že se jedná o fotomontáž.

Ta byla vytvořena tak, že autor spojil snímek z projevu Petra Pavla se starší fotografií prázdného sálu. Skutečný zdroj této fotografie se dá najít pomocí reverzního vyhledávání obrázků, které zpětně dohledá, odkud fotografie pochází. Jeden z takových nástrojů nabízí například Google.

Prázdno? Snímek z prohlídky

Díky zpětnému dohledání lze zjistit, že snímek prázdného zasedacího sálu Valného shromáždění OSN pochází z webu Parkování R7, jehož součástí je také blog s cestovními tipy. Fotografie se konkrétně nachází v článku New York, návštěva OSN.

OVĚŘOVNA: Umožňuje Charta OSN ruský vpád na Ukrajinu? Nelze jí invazi obhájit, shodují se odborníci

Číst článek

V textu je upřesněno, že byl napsán v době, kdy byla budova OSN uzavřena pro veřejnost kvůli pandemii covidu. 

Prezident k Valnému shromáždění (tedy desítkám diplomatů) promluvil 19. září 2023, celý jeho projev je na záznamu na webu OSN. Ze začátku i konce projevu je patrné, že v sále jsou kromě něj přítomní ještě další státníci.

Pohled do sálu při projevu prezidenta Petra Pavla na Valném shromáždění OSN v New Yorku | Zdroj: Kancelář prezidenta republiky

Z přímého přenosu americké zpravodajské stanice PBS Newshour, která celé Valné shromáždění vysílala na svém YouTube kanále, pak lze rozeznat, že slova českého prezidenta vyslechla mimo jiné například delegace Řecka, Estonska nebo Nového Zélandu (konkrétně v čase 11:37:16). 

Stejnou skutečnost lze pozorovat i na dalších fotografiích ze sálu, které poskytují zpravodajské agentury.

I ze záznamu projevů Pavlova předřečníka, prezidenta Uruguaye, a Pavlova následovníka, prezidenta Palau, je patrné, že v sále sedí minimálně desítky státníků. Je prakticky nemožné, že by se veškeří delegáti dokázali nepozorovaně zvednout právě na projev českého prezidenta, a po patnácti minutách, jakmile Pavel dohovořil, se neslyšně vrátit.

Záběr z přímého přenosu projevu Petra Pavla | Foto: PBS Newshour
 

Julie Šafová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme