OVĚŘOVNA: Vlajky s hákovým křížem na pražském hlavním nádraží? Pouze kulisy k dobovému filmu

Perón pražského hlavního nádraží vyzdobený vlajkami nacistického Německa a k tomu popis, že vlajky tam jsou kvůli ukrajinským uprchlíkům. I takový příspěvek se šíří sociální sítí Facebook. Skutečnost je ale opět jiná. Jak server iROZHLAS.cz vysvětluje v dalším díle seriálu Ověřovna, jde o fotografii z natáčení historického filmu a „výzdoba“ perónu je pouhou filmovou kulisou.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příspěvek o údajné výzdobě pražského Hlavního nádraží „kvůli Ukrajincům“. Ve skutečnosti jde ale o kulisy při natáčení historického fimu

Příspěvek o údajné výzdobě pražského Hlavního nádraží „kvůli Ukrajincům“. Ve skutečnosti jde ale o kulisy při natáčení historického fimu | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Minulý týden začala na sociálních sítích kolovat fotka z pražského hlavního nádraží s vlajkami s nacistickým hákovým křížem. Na kolejích stojí moderní vlaky a vyfocení lidé mají současné oblečení. Snímek tedy pochází ze současnosti.

Fotografii zveřejnila na svém facebooku například paní E. P. s komentářem, že nacistické vlajky tam jsou kvůli imigrantům, Ukrajincům. Svůj příspěvek doplnila ještě o povzdech: „Prezident mlčí, Fiala mlčí, my mlčíme…“

Příspěvek o údajné výzdobě pražského Hlavního nádraží „kvůli Ukrajincům“. Ve skutečnosti jde ale pouze o kulisy při natáčení historického fimu | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Fotografie je pravá. Jak serveru iROZHLAS.cz potvrdil mluvčí Správy železnic (SŽ) Jan Nevola, na hlavním nádraží v Praze skutečně vlály vlajky s hákovým křížem, jednalo se ale pouze o filmové kulisy.

Film o Wintonovi

V Praze se totiž na začátku října natáčel film One Life irské režisérky Aisling Walsh o siru Nicholasi Wintonovi, kterého ve snímku ztvární Anthony Hopkins.

OVĚŘOVNA: Zelenskyj před zeleným plátnem. Sdílený facebookový příspěvek manipuluje kontextem fotky

Číst článek

Filmaři využívali pro natáčení právě první nástupiště a historickou budovu nádraží, která je zachycená také na šířené fotografii. 

„Na hlavním nádraží jsme zajišťovali natáčení historického filmu z doby druhé světové války a vlajky byly součástí dekorace,“ potvrdila serveru iROZHLAS.cz Kristina Hejduková z produkční firmy Sirena Films.

Z natáčení jsou ostatně na internetu snadno dohledatelné i další snímky, které jasně zachycují filmový štáb mezi dobovými kulisami včetně historického vlaku.

Že vlajky byly pouze součástí filmových kulis, upozorňují hned pod facebookovým příspěvkem s fotografií i někteří diskutující. Autorka příspěvku ale na tato upozornění reaguje pouze dalšími slovními útoky vůči Ukrajincům.

Redakce ji proto napřímo oslovila s konkrétními důkazy, že jí šířený kontext není pravdivý. E. P. ale na zaslanou zprávu do vydání článku nereagovala.

Stejný modus operandi

Dezinformátoři využívají nacistickou tematiku ve svých článcích a příspěvcích o Ukrajině pravidelně. Snaží se tak podpořit ruský narativ a ospravedlnit tak neobhajitelný ruský vpád na území sousedního státu.

OVĚŘOVNA: Potetovaní Ukrajinci na dovolené v Chorvatsku? Ne, maďarští neonacisté na koncertě

Číst článek

V rámci Ověřovny jsme již upozorňovali například na podvrženou fotografii ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s fotbalovým dresem, na kterém původní číslici někdo upravil na hákový kříž. Zabývali jsme se i případem jeho údajné knihy, která měla implikovat vazbu na Hitlerovu knihu Můj boj – opět šlo o falešnou informaci, kterou šířil třeba i europoslanec za SPD Ivan David.

A v neposlední řadě jsme vyvraceli třeba i údajnou fotografii Ukrajinců na dovolené s vytetovanými nacistickými symboly, ve skutečnosti to totiž byli maďarští neonacisté na koncertě v chorvatské Rijece.

Jako každá země, i Ukrajina má s pravicovým extremismem své problémy. Podpora krajně pravicových stran a hnutí ale není aktuálně na Ukrajině vůbec tak vysoká, jak se snaží ruská propaganda vykreslit.

Po posledních volbách v roce 2019 se například ultranacionalistická uskupení Svoboda dostalo do ukrajinského parlamentu pouze těsně se zhruba dvěma procenty hlasů. Přišlo tím o pět parlamentních křesel a aktuálně má ve vrcholné politice jednoho jediného zástupce.

Film One life

Snímek One life s Anthony Hopkinsem v hlavní roli se na hlavním nádraží natáčel na začátku října. Filmaři využívali první nástupiště a historickou budovu nádraží. Z natáčení jsou na internetu snadno dohledatelné i další snímky, které jasně zachycují filmový štáb mezi dobovými kulisami včetně historického vlaku.

Životopisný film o siru Nicholasi Wintonovi popisuje záchranu asi 600 židovských dětí před nacisty. Winton právě z pražského nádraží vypravoval vlaky, které děti převážely do Velké Británie. Snímek by měl jít do kin příští rok.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme