OVĚŘOVNA: Podvodný e-mail straší válkou v Dánsku. Podle ministerstva zahraničí je země bezpečná

Podvodný e-mail lže o bezpečnostní situaci v Dánsku. Rozbroje gangů z roku 2017 vydává za aktuální válku s tisíci brutálními incidenty a oběťmi na životech. Text také tvrdí, že Česká televize o událostech mlčí, přitom o tehdejších událostech informovala. Ve skutečnosti Dánsko patří dlouhodobě k nejbezpečnějším zemím na světě. Podvodný e-mail rozebrala Ověřovna na vlastní kůži, projekt webu iROZHLAS.cz a Radiožurnálu.

Ověřovna! na vlastní kůži Praha / Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dánský voják mimořádně přidělený k policejní jednotce na hlídce po útoku na synagogu v Kodani

Podvodný e-mail lže o bezpečnostní situaci v Dánsku (ilustrační foto) | Foto: Tom Little | Zdroj: Reuters

„V Dánsku se hroutí právní stát díky tomu, že ‚nízkofrekvenční džihád‘ a gangy migrantů přebírají ulice. Tisíce incidentů zahrnující uvolněné šrouby kol na vozidlech, velké kameny, traverzy nebo barely s olejem házené z dálničních přejezdů a tenké ocelové dráty napínané na cyklistických cestách, které mají stínat hlavy nic netušícím cyklistům, rozšiřují mezi Dány rostoucí pocit hrůzy,“ stojí v řetězovém e-mailu. 

Text se nešíří poprvé. Po emailech koloval už v roce 2019, na svém facebooku ho sdílel i známý protiislámský aktivista Martin Konvička. Tehdy tvrzení vyvracel server Manipulátoři nebo redaktorka České televize Adriana Černá. 

V Dánsku nebezpečná situace skutečně panovala, ale v roce 2017. Média, včetně České televize, o tom tehdy informovala. Varování před zhoršenou situací v některých čtvrtích Kodaně vydalo i české ministerstvo zahraničí. Doporučilo opatrnost zejména ve čtvrti Nørrebro. 

Varování ministerstva zahraničí z roku 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

E-mail také uvádí, že řádění gangů má i oběti. „Tři lidé byli již zastřeleni a mnoho dalších poraněno díky divokému úsilí migrantů dosáhnout ovládnutí prostoru,“ stojí v textu. Ani články z roku 2017 ale žádné oběti nezmiňují, mluví pouze o třech až šesti zadržených. 

Nízkofrekvenční džihád? 

Termín „nízkofrekvenční džihád“, se kterým text pracuje, odborná literatura nezná. Jeho existenci vyvrací i arabista a honorární konzul Súdánu v České republice Petr Pelikán. „Z hlediska islámského práva nic takového skutečně neexistuje. Ale je klidně možné, že takový termín někdo vytvořil podobně jako třeba fundamentalismus, džihadismus nebo islamismus,“ říká.

Dánsko patří dlouhodobě mezi nejbezpečnější země světa. Podle globálního indexu mírumilovnosti je dokonce Dánsko druhou nejvíce mírumilovnou zemí hned po Islandu (Česko figuruje na 12. místě). Hlavní město Kodaň je podle stejného indexu šesté nejbezpečnější město světa.  

OVĚŘOVNA! NA VLASTNÍ KŮŽI

Tento článek vznikl v rámci projektu Ověřovna! na vlastní kůži, kdy si skupina seniorů s novináři Ověřovny! během jednodenního kurzu vyzkoušeli ověřovat dezinformace. Je to projekt Českého rozhlasu a organizací Transitions Online a Elpida, které se zabývají mediálním vzděláváním a pořádáním kurzů a aktivit pro seniory. Cílem je nechat kurzisty nahlédnout pod pokličku novinářské práce a vzájemně se poučit v práci s informacemi a jejich ověřováním.

Na textu spolupracovali kurzisté z Ověřovny! na vlastní kůži v Ostravě: Květa Petrušková, Zdeňka Smolková, Eva Šochová, Emil Vala a Ludmila Skopalová

Marie Starostová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme