Senioři proti dezinformacím. ‚Radu můžu předat jen tomu, kdo o to stojí,‘ míní účastnice kurzu Ověřovna!

Skupina seniorů tento víkend pomáhá redaktorům Českého rozhlasu vyvracet některé dezinformace. Na akci Ověřovna! na vlastní kůži se senioři v sobotu dozvěděli, jak informace ověřují novináři. Své závěry sepsali do dalšího dílu seriálu Ověřovna!, ve kterém se redaktoři serveru iROZHLAS.cz dezinformacím věnují. Akci pořádají organizace Elpida a Transition.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na akci přijela skupina velmi aktivních seniorů, kteří rozhodně nepracovali s technologiemi poprvé. Většina z nich s ověřováním informací na internetu už zkušenost má – chodí totiž do takzvaných Ověřovacích klubů. Vyhledávání dezinformací na internetu berou jako koníček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o tom, jak se senioři zapojili do ověřování informací

„Jsem právnička, takže jsem celoživotně zvyklá si věci ověřovat a prověřovat. Nemám ráda, když se mnou někdo manipuluje. A čím větší množství lidí se tím bude zabývat a tímto způsobem si bude věci ověřovat, tak působení manipulátorů bude menší a menší,“ věří Ivana Hermanová, která na akci přijela z Liberce.

Jí samotné už řetězové e-maily s dezinformacemi nechodí, uznává Hermanová. Ve svém okolí ale stále má několik známých, kteří je i dál přeposílají. Proč je dobré informace ověřovat, ale vysvětluje jen tomu, kdo o to má zájem.

OVĚŘOVNA: Novodobí šmejdi využívají k okrádání lidí jména i fotky politiků a podvržené stránky médií

Číst článek

„Lidé nechtějí opustit svoji myšlenku, které věří. To pro mě byl impuls, že mohu předat rady jenom tomu, kdo o ně stojí,“ přiznává aktivní seniorka.

Cílem organizátorů bylo hlavně zprostředkovat setkání mezi starší generací a novináři. Chtěli také rozbořit stereotypy, které lidi o starší generaci můžou mít.

„Věk nehraje takovou roli. Mladší generace používají facebook, nečtou řetězové e-maily. Objem manipulativních a lživých informací může být úplně stejný. Nepřijde nám proto fér označit někoho na základě věku za šiřitele fake news. Naší akcí chceme mimo jiné narušit tento stereotyp,“ shrnuje vedoucí programu mediálního vzdělávání organizace Transition Jaroslav Valůch a dodává:

„Lidé se takhle mohli podívat pod pokličku toho, jak fungují média a jak vzniká zpravodajství. Novináři zase mohli získat zpětnou vazbu, proč jim třeba lidé nevěří.“

Eliška Radinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme