OVĚŘOVNA: Ukrajinský generál Zalužnyj nemá na svém náramku svastiku, jde o optický klam
Na sociální síti velitele ozbrojených sil Ukrajiny Valerije Zalužného se objevila generálova fotografie s náramkem, na kterém jeden ze symbolů připomíná hákový kříž. Zejména ruská média začala detail fotografie šířit s tím, že jde o údajný důkaz o náklonnosti ukrajinského velení k nacismu. Jak ale ověřily fact-checkingové servery, jde pouze o optický klam.
Rusko se snaží od začátku války na Ukrajině budit dojem, že jím zahájená a vedená válka je ve skutečnosti operací s cílem „denacifikace Ukrajiny“. Aby šiřitelé proruských narativů podpořili tuto teorii, uchylují se často k úpravám fotografií a videí s nejvyššími ukrajinskými představiteli, které pak následně nechávají kolovat po sociálních sítích.
Podobným případem je i fotografie ukrajinského náčelníka generálního štábu Valerie Zalužného, která pochází z jeho sociálních sítí.
Při přiblížení fotografie na Zalužného pravou ruku to totiž vypadá, jako by měl generál na náramku zobrazenou svastiku. Toho se okamžitě chopila nejen ruská média a informační agentury, ale také uživatelé sociálních sítí.
A servery zaměřené na ověřování informací začaly fotografii blíže zkoumat. A jak popisuje třeba slovenská policie na svém – na hoaxy zaměřeném – facebookovém účtu, vše je ve skutečnosti jinak, než jak ruská média popisují. Na náramku totiž není svastika, ale zcela jiný, severský symbol.
Optický klam
Údajná svastika začne vystupovat až po manipulaci s fotografií. Objeví se poté, co se pokusíme přiblížit přímo na detail ruky, na které se náramek nachází.
Další symboly na náramku přitom tak snadno identifikovat nelze. Už to napovídá, že svastika sama o sobě nebude symbolem, který by trojrozměrná struktura náramku skutečně zobrazovala. Ale spíše výsledek optického klamu.
To se ostatně záhy podařilo potvrdit jak amatérským ověřovatelům na sociálních sítích, tak i zaběhlým organizacím. Ti totiž konkrétní symbol takzvaného vikinského náramku generála dohledali.
Pak už stačilo pouze vyzkoušet, co se symbolem provede případná úprava světla, kontrastu nebo ostrosti fotografie. Ostatně to můžete posoudit sami.
Here is another solid proof of @CinC_AFU bracelet that isn't swastika.
— Anonymous Operations (@AnonOpsSE) October 9, 2022
Also proof that @KimDotcom is fake as the claims he makes. Useless!
But for some reason we believe in karma. #StandWithUkraine #FckPutin pic.twitter.com/ujK5nxZMs2
Podoba po rozostření znaku je prakticky k nerozeznání od toho, jak vypadá po přiblížení symbol na Zálužného náramku.
Že jde o stejný symbol napovídá i skutečnost, že ramena údajné „svastiky“ nesvírají úhel devadesáti stupňů, ale větší, a na koncích se navíc kroutí ještě více. Stejně je tomu i v případě rozostření skutečného symbolu „propletence“ na vikinském náramku.
Druh náramku
Co má ale ukrajinský náčelník ozbrojených sil skutečně na svém náramku? Podle fact-checkingových serverů jde o vikinský náramek, které jsou volně dostupné k prodeji na internetu.
Přívěšek, který po rozostření připomíná svastiku, je ve skutečnosti tento symbol. Z podobných malých postříbřených kvádrů je pak možné sestavit celý vikinský náramek v docela volném pořadí podle vlastního zájmu.
OVĚŘOVNA: Potetovaní Ukrajinci na dovolené v Chorvatsku? Ne, maďarští neonacisté na koncertě
Číst článek
Šíření narativu o svastice na náramku vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny má pouze ospravedlnit ruskou invazi vůči jednomu z evropských států. A je jen dalším dílkem v podobných snahách z minulosti, kdy se upravenými fotografiemi snažili tvůrci montáží vzbudit dojem třeba i o údajné Zelenského náklonnosti k nacismu. Podobné pokusy jsme vyvraceli třeba zde.
Generál Zalužnyj je na Západě považován za příslušníka nové generace ukrajinských důstojníků, kteří se zcela odklonili od dříve hojně užívaných sovětských vojenských praktik. Díky zdařilé obraně Kyjeva a zatím úspěšné protiofenzivě ukrajinské armády si získal ve vojenské komunitě velký respekt.
Spojitost Zalužného s radikálnějšími ukrajinskými postavami jde dohledat jen v jednom případě. A to při jmenování Dmytra Jaroše náčelníkovým poradcem. Zakladatel krajně pravicové strany Pravý sektor byl však z této pozice podle serveru Ukrajinská pravda měsíc na to opět odvolán.