OVĚŘOVNA: Proč škola koupila žákům deky? ‚Byla to pozornost. Nehrozí, že bychom netopili,‘ tvrdí vedení

„Když se ve škole netopí a škola raději koupí deky,“ uvádí popisek videa, které se na konci září šířilo na sociální síti TikTok. Zachycovalo české studenty při výuce zabalené do dek. Videa se chopily nejen dezinformační weby, které ho využily jako příklad dopadů odmítání ruského plynu v Evropě. Server iROZHLAS.cz ale dohledal a zkontaktoval školu i autorku videa a zjistil, že na škole se topí a video autorka natočila jako vtip.

OVĚŘOVNA! Kolín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Video, které bylo myšleno jako vtip, začala sdílet ruská státní média jako doklad problémů evropských států po přerušení dodávek ruského plynu a ropy

Video, které bylo myšleno jako vtip, začala sdílet ruská státní média jako doklad problémů evropských států po přerušení dodávek ruského plynu a ropy | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Video na TikToku nasbíralo přes 600 tisíc zhlédnutí a šířilo se dál. Na sociální síti Reddit ho zhlédl téměř milion lidí, sdílení na twitteru si všimlo až 250 tisíc uživatelů. Video se rozšířilo globálně, zaznamenali ho třeba ve Francii nebo Spojených státech.

„Je zjevné, že lidé v Evropě bez plynu z plynovodu Nord Stream umrznou. To video je neuvěřitelné, tohle se opravdu děje,“ komentoval například záběry z české školy Clayton Morris, moderátor amerického pravicového kanálu Redacted s více než milionem odběratelů.

Video se školáky v dekách se začalo využívat jako důkaz toho, jaké dopady bude mít odstřihnutí od ruského plynu na Evropu – a že v České republice už studenti se zimou takovým způsobem bojují.

Český dezinformační server Aeronet News o videu psal, že „provozovatelé školy nemají rozpočet na placení faktur za plyn a elektřinu, nakoupit deky vyšlo levněji“.

Video však bylo zveřejněno bez jakéhokoli kontextu a ve skutečnosti je situace jiná, jak zjistil server iROZHLAS.cz v dalším díle seriálu Ověřovna!

Natočeno ‚ze srandy‘

Server iROZHLAS.cz se spojil s autorkou videa a zjistil, že video pochází z Odborné střední školy podnikání a mediální tvorby v Kolíně. Jde o soukromou školu, která podle vyjádření studentů i vedení školy ve skutečnosti topí.

NARAZILI JSTE NA DEZINFORMACI?

Vážení čtenáři, pokud byste na sociálních sítích narazili informaci, u které si nejste jistí její pravdivostí, pošlete ji na e-mailovou adresu overovna@rozhlas.cz. Server iROZHLAS.cz se ji za vás pokusí ověřit. Už vyvrácené falešné zprávy jsou k dispozici ZDE.

„Video, které jsem natočila, bylo jen ze srandy,“ vysvětluje Aneta, studentka 3. ročníku, která video zveřejnila. „Nečekala jsem, že by se to mohlo dostat takhle daleko, až později jsem to začala brát jako vážnou situaci,“ vypráví.

Podle jednatelky Daniely Dalecké škola objednala 270 dek, které 20. září studentům rozdala jako vstřícný krok na začátku školního roku. „Deky jsme nakoupili už v srpnu, zamýšleli jsme to jako pozornost od školy,“ uvádí.

To potvrzuje i studentka Aneta: „Ta deka se někdy hodí. Myslím si, že to je od naší školy hezké gesto k nám studentům.“ Žáci deky v některých dnech skutečně využili, šlo zejména o období teplotních výkyvů na konci září.

Topná sezona

Od začátku října škola zahájila topnou sezonu tak, jak je běžné. „Aktuálně je tady vždycky alespoň 20 stupňů,“ tvrdí další studentka Simona, která na svém twitteru zveřejnila příspěvek s podobným kontextem. I v jejím případě šlo o nadsázku.

Škola tak bezpečně splňuje vyhlášku ministerstva školství, která stanovuje minimální teplotu v učebnách právě na 20 stupňů. „Nákup dek rozhodně nebyl přípravou na školní rok, ve kterém bychom neměli topit,“ ujišťuje Dalecká. Že by se ve škole vůbec netopilo, podle ní nehrozí.

Křišťálová Lupa 2022

Miroslav Harant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme