Ovzduší nad Českem je opět čisté. Situace má vydržet 2 dny

Aktivita islandské sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull pomalu slábne. Z ovzduší nad Českou republikou tak zmizely poslední zbytky sopečného prachu. Stejná situace by měla vydržet minimálně další dva dny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mraky na obloze | Foto: Fotobanka stock.xchng, Julia Starr

„Podle všeho je už nebe nad Českem čisté. Navíc tahle situace by měla trvat i v dalších dnech,“ řekl klimatolog a meteorolog Ladislav Metelka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klimatolog a meteorolog Ladislav Metelka v pořadu Stalo se dnes.

Prognóza je podle něj dobrá minimálně do soboty. Sopečná aktivita Eyjafjallajökul se totiž uklidňuje. „Dále to ovšem záleží právě na vulkanické činnosti sopky,“ podotkl klimatolog a meteorolog.

Meteorologové k měření sopečného prachu v ovzduší využívají dvou metod. Prvním je přímé měření z letadel nebo z balónových sond. Druhým pak měření pomocí lidarů, neboli laserových radarů. „Ty proměřují koncentrace aerosolů v závislosti na výšce,“ přiblížil Metelka.

Největší koncentrace sopečného prachu se nad Českou republikou vyskytovaly v pěti až šesti kilometrech. Prach rozptýlilo proudění vzduchu, část sedimentovala na zemském povrchu a velkou část odstranily dešťové srážky.

Letecký provoz se obnovuje

Mezitím se letecký provoz nad větší částí Evropy postupně vrací do zajetých kolejí. Fungovat začala téměř všechna letiště v Evropě, včetně velkých mezikontinentálních uzlů jako je Frankfurt, Paříž nebo londýnský Heathrow.

Za posledních sedm dní bylo zrušeno více než pětadevadesát tisíc letů v Evropě a další tisíce záoceánských. Dostat tak všechny cestující do cílových destinací potrvá ještě minimálně několik nejbližších týdnů.

Martin Dorazín, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme