Ovzduší se v okolí huti Liberty zlepšilo. ‚Člověk může ven a vidí oblohu,‘ pochvalují si místní

V sousedství ostravské huti Liberty se teď lépe dýchá. Huť totiž nevyrábí. V takzvaném horkém útlumu je několik měsíců pec a teď i koksovna, ostatní provozy stojí. Vzduch se vyčistil od polétavého prachu. Vyplývá to z měření Zdravotního ústavu Ostrava. Zlepšení potvrzují i meteorologové. Svůj podíl na tom ale podle nich má i příznivé počasí a síla větru.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberty Ostrava

Jak přesně se útlum Liberty projevil, budou meteorologové vědět na jaře | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas

„Člověk může jít ven, vidí oblohu, nevidí tu kouř. Všechno plus prostě,“ pochvaluje si pan Dominik. Tento pětačtyřicátník bydlí v Ostravě-Radvanicích nad hutí celý život. Venčení psa si prý teď užívá mnohem víc.

Přehrát

00:00 / 00:00

V okolí huti Liberty Ostrava natáčela reportérka Marta Pilařová

O pár ulic dál bydlí s výhledem na huť i pan Tomáš s rodinou. „Když foukal jihovýchodní vítr, tak ta koksovna smrděla. Teď odtamtud necítím nic,“ říká. Podobně jako jeho sousedé, i Tomáš se naučil sledovat směr větru.

Kousek odtud měří znečištění stanice Zdravotního ústavu. Podle Lucie Hellebrandové se útlum Liberty projevil na hodnotách polétavého prachu. „Zhruba od srpna začaly hodnoty klesat a jsou nižší než v předchozích dvou letech. Ale zajímavé je, že když jsme udělali stejné srovnání pro benzo(a)pyren, tak tam ten pokles není vidět. Velmi pravděpodobně to souvisí s tím, že ta huť není vypnutá,“ vysvětluje.

Rakovinotvorný benzo(a)pyren produkují koksovny a tu v Liberty utlumují postupně, aby mohli výrobu zase znovu obnovit. Podle vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu Blanky Krejčí byl v roce 2023 vzduch nejen v Radvanicích, ale v celém Česku za dlouhou dobu nejčistší. Vliv ale mělo i teplejší počasí, při kterém nevzniká inverze. „Nejsme schopní v tomto krátkém čase odlišit pokles, který je daný působením větru a rozptylových podmínek od toho, který způsobily emise,“ uvedla Krejčí.

Jak přesně se útlum Liberty projevil, budou meteorologové vědět na jaře. A další neznámou teď je, jestli a kdy se výroba v huti znovu rozjede.

Marta Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme