Šest lidí se v Opavě nadýchalo oxidu uhelnatého z karmy v koupelně, skončili v nemocnici

Šest lidí v neděli skončilo v nemocnici, poté co se v bytě v Opavě nadýchali oxidu uhelnatého. Jeden z nich byl v bezvědomí. Uvedl to mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Plyn unikal zřejmě z plynového ohřívače vody - karmy v koupelně. „Zasahující jednotka v průběhu zásahu uzavřela přívod plynu do spotřebiče a vyloučila ho z užívání až do provedení odborné kontroly,“ řekl Kozák.

Opava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři v Moravskoslezském kraji v předešlých dnech zasahovali u dvou případů otrávení oxidem uhličitým. (ilustrační foto) | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

K události byli záchranáři zavoláni zhruba ve 12.30. „Po příjezdu na místo události se již zdravotníci starali o jednu osobu v bezvědomí. Hasiči pomohli záchranné službě s ošetřením dalších nadýchaných osob, měřili saturaci a podali kyslík k dýchání. Do nemocnice bylo poté odvezeno všech šest obyvatel bytu,“ popsal Kozák.

Ve skiparku Filipovice v Jeseníkách zastavila závada lanovku. Záchranáři z ní sundali asi 60 lidí

Číst článek

Mluvčí zdravotnické služby Lukáš Humpl uvedl, že v koupelně objevili příbuzní v bezvědomí patnáctiletou dívku. „Dívka se nalézala ve stavu přímo ohrožujícím její život, musela být zaintubována a převedena na přístrojem řízenou ventilaci,“ vysvětlil Humpl.

Záchranáři ošetřili také dva chlapce ve věku 14 a 17 let, jedenáctiletou dívku a sedmačtyřicetiletého muže. „Stav ostatních pacientů se jevil jako lehčí, až středně závažný, všichni byli při vědomí,“ uvedl Humpl.

Páteční zásah v Třinci

Už v pátek dopoledne zasahovali moravskoslezští záchranáři v Třinci na Frýdecko-Místecku, kde se v rodinném domě oxidem uhelnatým přiotrávili dva lidé. Pětasedmdesátiletý muž byl v bezvědomí a ohrožení života.

„Hasiči v dýchací technice potom objevili v prvním patře dvě ženy středního věku - jedné bylo špatně, druhá byla v té době bez příznaků zdravotních potíží. Okamžitě je vyvedli ven,“ uvedli hasiči.

Humpl uvedl, že záchranáři přepravili do nemocnice rovněž sedmačtyřicetiletou ženu. Plyn byl v celém třineckém domě včetně půdy. Příčina jeho úniku zatím není známa, podle zasahujících hasičů se tak mohlo stát v souvislosti s nekvalitně postaveným komínovým tělesem.

Oxid uhelnatý je hořlavý, bezbarvý, jedovatý plyn. „Mezi hasiči bývá nazýván tichým zabijákem, není totiž ani vidět ani cítit a již při velice malých koncentracích se pevně navazuje na krevní barvivo namísto kyslíku. Krví je pak roznášen po celém těle, vytlačuje kyslík a dochází k tragické otravě. Tento plyn zaujímá první místo mezi náhodnými otravami v Evropě,“ uvedl Kozák.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme