Ozbrojený konvoj převezl Věstonickou venuši z muzea do laboratoře. Vědci ji chtějí lépe prozkoumat

Ozbrojený doprovod převezl ve středu dopoledne Věstonickou venuši z depozitáře Moravského zemského muzea v Brně do laboratoře vědeckého centra. Odborníci chtějí zhruba 30 tisíc let starou sošku prozkoumat pomocí moderních mikroskopů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozbrojený konvoj převezl Věstonickou venuši z muzea do laboratoře.  Vědci ji chtějí lépe prozkoumat

Ozbrojený konvoj převezl Věstonickou venuši z muzea do laboratoře. Vědci ji chtějí lépe prozkoumat | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Věstonickou venuši odvezli z brněnského muzea ozbrojenci se samopaly. Neslavnější tuzemský archeologický artefakt převezli ve třech policejních autech s majáčky.

Soška byla uložena v krabičce, která není větší než pouzdro na brýle a po celou dobu transportu ji nedal z ruky vedoucí archeologického oddělení Martin Oliva.

Odborníci ze společnosti FEI chtějí sošku prozkoumat, aby získali detailní představu o tom, jak byla soška vyrobena.

„Budeme se snažit identifikovat vnitřní strukturu sošky, tedy jestli byla z jednoho kusu hlíny. Chceme také získat podrobnější informace o záhadných vrypech, dutinách a prohlubních sošky," uvedla mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková.

Soška vysoká přes 11 centimetrů je za normálních okolností uložena ve speciálním sejfu, který se nachází na utajovaném místě. Ven se dostává jen při výstavách a většinou putuje do zahraničí. Naposledy jela před dvěma lety do Opavy a do Prahy na výstavu největších pokladů českých muzeí.

Věstonická venuše je patrně nejznámější český archeologický nález. Představuje jeden z prvních dokladů pravěké práce s pálenou hlínou. Je stará 25 až 29 tisíc let. Sošku ženy objevil tým vědců vedený Karlem Absolonem 13. července 1925 v pravěkém ohništi na sídlišti lovců mamutů mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi na Břeclavsku.

Ve zbytcích ohniště ležela rozlomená na dva kusy, které zpočátku ani nevypadaly, že patří k sobě. Teprve po očištění se ukázalo, že se celek podobá ženské postavě. Vědci ale stále netuší, kdo a proč ji vyrobil.

„Oproti jejím kolegyním z Evropy je jako jediná vyrobená z pálené hlíny, což mimo jiné znamená, že je to nejstarší keramika na světě,“ popsal v minulosti význam sošky Petr Kostrhun z Moravského zemského muzea v Brně.

Putovní výstava Unikáty zemských muzeí, Věstonická venuše | Foto: Filip Jandourek

Věstonická venuše | Foto: Český rozhlas

Vlasta Gajdošíková, Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme