Ožijí debaty o zachování pražského Hyde Parku?

Místo v Plzni se dnes radikálové sešli na pražském Palackého náměstí, které je také označováno jako pražský Hyde Park, kde se mohou konat shromáždění, aniž by byla ohlášena úřadům. Shromáždění zhruba dvou stovek lidí se odbylo bez větších problémů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

proslovy na Palackého náměstí - ilustrační foto | Foto: Jan Rosenauer

Původně měla být místem srazu Plzeň, ale pochod magistrát zakázal. Radikálové pak vyzvali své příznivce, aby respektovali tento zákaz vydaný plzeňským primátorem a do Plzně nejezdili, potvrdili západočeští policisté. Náhradním místem se stalo pražské Palackého náměstí. To je od prosince 2004 pražským Hyde Parkem - mohou se tam konat shromáždění bez ohlášení úřadům.

Prostor pro volné shromažďování je vymezen pomníkem Františka Palackého, výstupem z podchodu stanice metra Karlovo náměstí, pásem zeleně na západní straně a kamenným zábradlím na jižní straně náměstí. Provoz pražského Hyde Parku je omezen na dobu od 10:00 do 20:00 - doba nočního klidu byla prodloužena na žádost radních Prahy 2, kteří rovněž trvají na zajištění dohledu na dodržování pořádku a plynulost dopravy. Znovu se nabízí otázka, zda je nutné takový prostor ve městě mít a pokud ano, zda je Palackého náměstí vhodnou lokalitou.

Ministr vnitra Ivan Langer říká, že nechce, aby se na tom něco měnilo: "Já bych se velmi obával, abychom kvůli skupině nácků nebo anarchistů sahali na jednu z největších vymožeností listopadu 1989 - a to svobodu shromažďování. V tuto chvíli mohu říct zcela jednoznačně, že policie je připravena razantně zasáhnout. Stejně tak, jako razantně zasáhla před několika týdny v Praze."

Náměstek primátora Rudolf Blažek tvrdí, že pražský Hyde Park chce zachovat, a do konce března by se mělo rozhodnout, na kterém místě: "My bychom rádi , aby takové místo bylo zachováno, je otázkou zda na Palackého náměstí. Teď se například intenzivně jedná s Prahou 7 o Letné."

Milan Kopp, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme