P. Nečas: Hlasování o důvěře může otevřít cestu k rozpuštění sněmovny

Pokud Václav Klaus jmenuje vládu Mirka Topolánka a ta půjde ve 30denní lhůtě s žádostí o důvěru do Poslanecké sněmovny, může se podle místopředsedy ODS Petra Nečase otevřít jedna z cest k předčasným volbám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Němcová, M. Topolánek, P. Nečas a P. Julínek | Zdroj: ČTK

Hlasování o důvěře vládě je možné spojit s projednáváním nějakého zákona. Takový zákon musí projít legislativním procesem, tedy i sněmovními výbory. Ty ale ještě pro úterní schůzi nejsou ustaveny.

Petr Nečas popisuje možný následující scénář: "No, tak ten zákon není projednáván, doběhne lhůta příslušná lhůta, která je stanovena v ústavě - tři měsíce. Vláda tímto zákonem nezíská důvěru, ale na druhé straně je tady vytvořen prostor pro to, aby sněmovna byla rozpuštěna."

Předčasné volby jsou podle Topolánka jedinou možností, jak vyřešit volební pat a zabránit vlivu KSČM. Uvažuje celkem o třech variantách vlády, která by zemi dovedla k předčasným volbám na jaře příštího roku. První možností je plně politický kabinet se zastoupením demokratických stran, další je menšinová vláda doplněná odborníky, anebo vláda úřednická.

Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme