P. Sobotka: Svobodná Evropa nás informovala o civilizovaném světě

V Senátu začala mezinárodní konference k 60. výročí spuštění československého vysílání Rádia Svobodná Evropa. Záštitu nad konferencí převzal 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva: Přemysl Sobotka a John O'Sullivan | Foto: Martin Kutil

„Já jsem měl smůlu, celá naše rodina bydlela v Liberci poblíž rušičky,“ vzpomínal Sobotka na své první zkušenosti s vysíláním Svobodné Evropy a na to, co si pamatuje z prvních let provozu stanice.

„Když se začalo vysílat, tak to byla otázka zájmu mého táty a mých prarodičů, kteří seděli napíchlí na rádiu a hltali každou informaci, která přicházela ze svobodného světa k nám do totality,“ popisoval Sobotka dobu před více než půlstoletím.

Dnešní konference se podle místopředsedy Senátu koná mimo jiné proto, aby se připomnělo všem, kteří si chtějí připomenout a nevytěsňovat zážitky z doby totality, což je podle něj syndrom dnešní doby u mnoha lidí. Mladým lidem má tehdejší realitu připomenout také výstava nebo koncert právě v Senátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ranní Interview Jana Pokorného s Přemyslem Sobotkou o odkazu Svobodné Evropy

„Význam rozhlasu byl obrovský,“ upozornil Sobotka. „Tehdy byl jediným mediálním prostředkem, který vysílal na dálku, Československý rozhlas a pro nás, kteří jsme tady žili, to byla Svobodná Evropa,“ pokračoval v popisu té doby. „Tím rozhlasovým vysíláním se železná opona dala překlenout a dostali jsme nejenom pravdivé informace, ale i kulturu,“ dodal Sobotka. „My jsme se vlastně seznamovali s tím, co se děje v uvozovkách v civilizovaném světě,“ uzavřel.

Konferenci ze Senátu je možné od 9 hodin sledovat online na stránkách svobodne.rozhlas.cz.

Další informace o již proběhlých či připravovaných akcích k připomínce výročí vysílání Rádia Svobodná Evropa naleznete zde.

Jan Pokorný, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme