Pačes: Divím se, za co byla letos udělena cena za chemii
Nobelovu cenu za chemii letos dostali Američan indického původu Venkatraman Ramakrishnan, jeho kolega Thomas Steitz spolu s Izraelkou Adou Jonathovou, kteří popsali, jak se v buňce vytvářejí bílkoviny. "Trošku se divím, že cena byla udělena právě za tuto práci," říká k tomu Václav Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV ČR.
K vytváření bílkovin dochází na takzvaných ribozomech, které můžeme zjednodušeně nazvat laboratoří, kde vzniká život. Informace uložená v nukleových kyselinách se tam přepisuje do polypeptidů, stavebních kamenů bílkovin. Výzkum tří oceněných vědců nalezl mimo jiné uplatnění v lékařství při vývoji antibiotik.
"Ve skutečnosti to není nic tak převratného. Úplně upřímně se trošku divím, že cena byla udělena právě za tuto práci. I když je to práce skvělá, čekal bych, že bude dávána za skutečně mimořádně objevnou práci, tak jako tomu bylo například u Nobelovy ceny za fyziologii nebo lékařství," řekl Václav Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV ČR.
Továrny na přepis genů
O ribozomech se totiž ví už od šedesátých let. "Jsou tu velmi složité partikule, které se skládají z nukleové kyseliny a mnoha bílkovin. Jsou skutečně továrnami na přepis genů do funkčních molekul, což jsou proteiny, enzymy a tak dále," upřesnil Pačes.
Tím, že jsou v posledních desetiletích zaváděny nové a přesnější metody na výzkum ribozomu, se zpřesňuje i jejich struktura. "Jedná se o strukturu velmi složitou. Thomas Steitz a ostatní použili rentgenostrukturní analýzu, která se už také používá dlouho. Mimořádně pečlivou prací získali velmi podrobné informace o struktuře ribozomů," podotkl Pačes.
Podle něj je to práce nepochybně skvělá. "Ale znovu opakuji, že jsem byl překvapen, že za ni byla udělena Nobelova cena," dodal Pačes.