Pachatelé domácího násilí by mohli být vykázáni z bytu

Oběti domácího násilí by měly být víc chráněny před svými trýzniteli. Počítá s tím nová právní úprava, kterou vypracovali odborníci z Aliance proti domácímu násilí. Poslanci by ji měli dostat na stůl ještě letos. Policisté by podle ní mohli na 10 dnů vykázat násilníka z bytu. Agresor by odevzdal klíče, vzal si jen nezbytné doklady a na přechodnou dobu by si našel bydlení jinde.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí násilí

domácí násilí | Foto: Stand

"Jednak si ta žena srovná věci v hlavě, a pak samozřejmě ten násilník si uvědomí, že není beztrestný, protože můj bývalý manžel měl pocit, že vlastně se mu nic nestane," vzpomíná Ina Cosentino, kterou manžel týral tři roky. Myslí si, že kdyby už dříve mohla policie jejího muže vykázat, určitě by s ním tak dlouho nezůstala.

V budoucnu by si mohla oběť během 10 dnů rozmyslet co dál. Také samotného agresora by to mohlo odradit od dalšího násilí.

"To dokládají informace ze zahraničí, že je to nejúčinnější a nejlevnější opatření, které zatím v Evropě známe," dodává prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.

Pokud by násilník desetidenní lhůtu, během níž se nesmí vrátit, porušil, mohla by to policie řešit dvojím způsobem. "Rozhodne, zda tedy v méně závažných případech bude věc řešena v linii přestupkového řízení, a v těch závažnějších případech se dopouští trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a násilná osoba může být pro uvedený trestný čin trestně stíhána," vysvětluje soudce obvodního soudu Prahy 9 Tomáš Durdík.

Po deseti dnech by se pak mohl týraný obrátit na soud, aby dobu vykázání násilníka prodloužil, a to třeba až na jeden rok.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme