Pachatelé domácího násilí zatím z bytů vykazováni nebudou

Pachatelé domácího násilí zatím nebudou moci být za své chování vykázáni z domu či bytu, v němž žijí s obětí. Předlohu, která to má umožnit, dnes Poslanecká sněmovna vrátila k novému projednání svému ústavně-právnímu výboru. O jejím přijetí bude rozhodovat nejdříve na podzim.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí násilí, týrání | Foto: Katolický týdeník

Předloha vypracovaná skupinou poslanců různých stran v čele s Janem Kasalem (KDU-ČSL) počítala s tím, že by bylo možné vykázat násilníka z bytu až na deset dní i bez souhlasu týrané osoby, pokud by policisté usoudili, že je v dalším ohrožení.

Právě k tomu, že by o vykázání pachatele rozhodla policie a ne třeba soud, měli někteří poslanci výhrady. Podle Marka Bendy z ODS hrozí velké nebezpečí zásahu do rodiny. "Mělo by se pokusit vymyslet model, kdyby policista na místě zasáhl, ale do velmi krátké lhůty jeho rozhodnutí někdo nezávislý přezkoumal, aby to nebylo úplně subjektivní rozhodnutí," podotkl Benda.

Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, která je jednou z předkladatelek zákona, ale považuje tyto argumenty za zástupné. Oddálení platnosti zákona velmi lituje. "Není to zase až tak těžká právní norma. Tam je naopak důležité, aby ti, kterých se to týká, ať už je to policie, soudy, už se na to připravovali, aby se to zbytečně neoddalovalo, což se v této chvíli děje," namítá Šojdrová.

Přísnější postih pachatelů domácího násilí je možný už od poloviny loňského roku. Podle přijatého zákona je domácí násilí trestným činem, za který může hrozit až osmiletý trest. S tresty počítá i nový trestní zákoník, který sněmovna vrátila k novému projednání ve středu. Podle této normy má hrozit například pěti až dvanáctileté vězení lidem, kteří oběť domácího násilí utýrají k smrti.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme