Nebezpečná nemoc MERS se u pacienta z Bulovky neprokázala. S převozem do Prahy pomáhali hasiči

U Čecha hospitalizovaného na specializovaném infekčním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce se podezření na onemocnění MERS nepotvrdilo. Sdělil to vedoucí tiskového oddělení nemocnice Filip Řepa. Pacient pobýval v Jordánsku. V Česku byli už tři pacienti s podezřením na nákazu touto nebezpečnou nemocí, proti níž není vakcína ani účinná léčba.

Praha/Ostrava (Aktualizováno: 17:45 6. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Převoz pacienta, u kterého je podezření z nákazy MERS | Foto: Repro Youtube | Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

„Stav pacienta se v průběhu dnešního dne zlepšoval, pominuly horečky a stejně tak i další příznaky. Pacient byl ze specializovaného oddělení pro vysoce nakažlivé nákazy, které je v civilním sektoru jediné v celé ČR, přeložen na standardní lůžkové oddělení Infekční kliniky NNB,“ popsal Řepa ve čtvrtek. 

Další krevní testy lékaři pacientovi udělají v pátek. Pokud se jeho stav bude i nadále zlepšovat, mohl by být podle Řepy propuštěn do domácího ošetřování už v pátek.

Vzhledem k možnému přenosu nákazy pomáhala s převozem pacienta z Fakultní nemocnice Ostrava i speciální jednotka hasičů. Byli oděni do ochranných obleků a pacienta do sanitky přenášeli rovněž v uzavřených nosítkách.

Podezření na MERS zjistila fakultní nemocnice v Ostravě. „Pacient pobýval v zahraničí a objevily se u něj klinické projevy onemocnění. Pacient byl z FNO odvážen ve stabilizovaném stavu a komunikoval. Chod infekčního oddělení nebyl tímto transportem jakkoliv narušen a funguje v běžném provozu. Přijali jsme standardní opatření, která si tento případ vyžádal. Nicméně takovýmto způsobem jsme pacienta do Prahy transportovali poprvé,“ sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Naďa Chattová.

Onemocnění MERS je příbuzné viru SARS. Projevuje se horečkami a kašlem. Na lidi se přenáší ze zvířat, například z velbloudů nebo netopýrů. U lidí způsobuje vážná onemocnění plic a ledvin.

Infekce MERS se objevila poprvé v oblasti Blízkého východu v roce 2012. V Česku bylo už několik podezřelých případů, žádný se nepotvrdil. V červnu 2015 šlo o prvního Čecha, který se vrátil z Koreje s rýmou a teplotou.

ČTK, apa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme