Pacienta s uříznutou rukou z Liberecka přijala až nemocnice v Brně

Problém s umístěním pacienta s částečně amputovanou rukou na specializovaném pracovišti měli záchranáři z Liberecka. Potom, co je z kapacitních důvodů odmítlo úrazové centrum v Praze, ho musel vrtulník transportovat až do Brna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vrtulník Bell 427 | Foto: HEMS sdružení

"V případě, že by k poranění došlo v oblasti pod zápěstím, tak tam bychom určitě využili pracoviště ve Vysokém nad Jizerou, ovšem zde k amputaci došlo ve vyšší části horní končetiny," říká liberecká záchranářka Kristýna Fejfarová.

Když už byl vrtulník s pacientem ve vzduchu, kontaktoval podle ní dispečink úrazová pracoviště v Praze a Českých Budějovicích. Z kapacitních důvodů tam ale pacienta odmítli. Proto nakonec putoval až do Brna.

Podle prvotních informací trval transport dvě hodiny, což je kvůli nedostatečnému prokrvení zaškrcené končetiny nebezpečné. Záchranáři z Liberce ale tvrdí, že doba zaškrcení nebyla delší než 49 minut.

Operace v Brně pak podle ředitele nemocnice Petra Svobody dopadla úspěšně. "Bylo nutno fixovat přeřezané kosti a spojit svaly a šlachy dohromady," uvedl Svoboda. Pacientovi z Prahy se ale příliš nelíbí, že je v Brně. "Tady nikoho neznám a všichni jsou tu daleko," postěžoval si.

Podle ředitele liberecké záchranky Zdeňka Kubra se nejedná o první případ, kdy pacient zbytečně cestoval po republice. Chce o tomto problému jednat s krajskými radními a zdravotními pojišťovnami.

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme