Pacienti budou mít na internetu trvalý přehled o svých lécích

Lidé dostanou šanci lépe kontrolovat, jaké léky jim lékaři předepisují. Umožní to systém osobního lékového záznamu, který na internetu zhruba do měsíce zprovozní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako součást úložiště elektronických receptů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Léky | Foto: Archiv ČRo

Jak vysvětlil ředitel SÚKL Martin Beneš, záznam bude obsahovat seznam léků, které pacientovi předepsal lékař, a informace o tom, jaké množství vydala lékárna.

Pacienti se přes internet také dozvědí, kolik za ně zaplatila zdravotní pojišťovna a co doplatili sami. "Mimo tyto informace tam najde i informaci o tom, kdo záznam vytvořil a kdo jej četl," doplnil Beneš.

Do úložiště se lze přihlásit na informačním portálu SÚKL www.leky.sukl.cz. Lékový záznam bude vlastnictvím každého pacienta a k jeho osobním datům by se neměl dostat nikdo jiný. Lékař a lékárník mohou nahlédnout jen s pacientovým souhlasem.

"Přístup pacienta bude zajištěn přes chráněný přenos přístupovými kódy. Pacient si jednou vyžádá přidělení přístupových kódů vyplněním formuláře na informačním portálu pro veřejnost, podepíše formulář zaručeným elektronickým podpisem, obdrží data a v tu chvíli má přístup k lékovému záznamu," uvedl Beneš.

Jedinou výjimkou podle něj bude akutní ohrožení zdraví nebo života pacienta. Tehdy by mohl ošetřující lékař do údajů také nahlédnout. Tato možnost se ale teprve připravuje. V brzké budoucnosti budou mít pacienti také možnost sami hlásit do speciálního formuláře na webu SÚKL vedlejší nepříznivé účinky svých léků.

Účast lékařů a pacientů na systému je dobrovolná, pro lékárny ale povinná. Centrální úložiště dat funguje od počátku roku a nyní je k němu připojeno 1325 z 2600 lékáren a výdejen. Do úložiště by se měly odesílat elektronické recepty, hlášení o výdeji léků na recept a hlášení o prodeji léků bez receptu s omezením. To se týká například některých přípravků proti nachlazení s obsahem pseudoefedrinu zneužitelného k výrobě pervitinu.

Přečtěte si také:
Léky proti nachlazení s pseudoefedrinem jsou omezeně prodejné
Novinky v prodeji léků s pseudoefedrinem provázejí problémy
Některé léky mají novou nižší cenu
Volně prodejných léků bude zřejmě více
Kvůli sporům o výdej léků zvažuje šéf lékařské komory trestní oznámení
Lidé častěji kupují levnější léky
Vláda schválila zákon upravující prodej léků přes internet

Martin Hromádka, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme