Pacienti by si měli připlácet, tvrdí ředitel pojišťovny

Pacienti by si měli připlácet za recepty. Myslí si to alespoň generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Karel Šatera. Připlácení za recepty už zavedli například na Slovensku. Spotřeba léků tam poté klesla o 30 procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna

Lékárna | Foto: Jan Rosenauer

"Já bych se za toto opatření přimlouval. Ale nikoliv, že by přineslo nějaké výrazné úspory. Spíše bych to viděl jako nějaký výchovný aspekt a trochu regulaci. Mnohé připomínky týkající se sociálních aspektů na nějaké připlácení, si myslím, že jsou jednoznačně řešitelné přes sociální systém," řekl Šatera.

V současné době zdravotní pojišťovny vydávají za léky 35 miliard korun ročně. Připlácením za recept by se tak mohlo ušetřit až 10 miliard korun. Navíc 25 procent z ceny léků, tedy téměř 9 miliard korun ročně, zůstává lékárnám jako jejich marže. Dalších 7 procent si nechávají distributoři.

Šatera si rovněž myslí, že volně prodejné léky by neměly být hrazeny ze systému zdravotního pojištění. Reformu zdravotnictví navíc považuje za svou prioritu nová vláda Jiřího Paroubka. "Je třeba si uvědomit, že ty nízké ceny volně prodejných léků nejsou konečnými náklady, které nese náš zdravotní systém. S tím souvisí administrativní náklady týkající se návštěvy u lékaře a tak dále. Rozhodně se za to přimlouvám," doplnil ředitel.

Zdravotní pojišťovny by tím mohli ušetřit a získat tak finance na dražší léky, například pro nemocné roztroušenou sklerózou. Právě na jejich léky se v nedávné době nedostávalo peněz a jejich léčba musela být odložena.

David Vandrovec, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme