Pacienti i lékaři se snaží dokázat státu, že léčebné konopí opravdu léčí

Bitva o léčebné konopí se dostává do další fáze. Zatímco se v parlamentu dohadovali poslanci s ministrem zdravotnictví, který nechce proplácet konopné léky ze zdravotního pojištění, v tichu svých pracoven dávali dohromady námitky lékaři, pacienti a jejich příbuzní. Chystají se dotáhnout odpor proti úředníkům až do vítězného konce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marihuana, konopí

Marihuana, konopí | Foto: Ted S. Warren | Zdroj: ČTK

Vojtěch Černý není lékař, ale pacient s roztroušenou sklerózou. Hledal účinnou léčbu a našel konopí.

„Momentálně je vyzkoumáno zhruba 110 aktivních látek, u kterých je prokázáno, že mají léčivé účinky v konopí, takže by to určitě byl přínos pro každého nemocného. Nemluvě o tom, že konopí jako takové má tlumivé účinky proti bolestem,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pacienti i lékaři se snaží dokázat státu, že léčebné konopí léčí. Názory obou stran zaznamenal Ľubomír Smatana

Od zástupců státu se však dozvěděl, že vědecké důkazy pro to, že konopí léčí, neexistují.

„V tuto chvíli si netroufám říct, jestli konopí léčí, nebo neléčí. Žádné tvrdé důkazy založené na vědeckých základech nemám,“ tvrdí náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Pacienti a jejich lékaři vyrazili okamžitě do protiútoku a shromáždili důkazy, podle kterých je léčba konopím vědecky podložená. Za všechny iniciátor petice za léčebné konopí argumentuje drogový epidemiolog z Karlovy univerzity Tomáš Zábranský.

„Za posledních zhruba 15 let proběhlo 110 kontrolovaných, randomizovaných, dvojitě zaslepených a klinických pokusů s placebem. Jinými slovy, vyvrátit tvrzení Státního ústavu pro kontrolu léčiv bylo poměrně snadné.“

Zastánci léčby jsou připraveni jít až k soudu

Zábranský a další lidé podali asi dvě desítky připomínek ke Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, který vydal nařízení, že léčebné konopí z vědeckého hlediska neléčí.

Jeho mluvčí Veronika Petláková nedokáže říct, jak dlouho bude úřad připomínky řešit.

„Bude to opravdu záležet na tom, jak složité bude vypořádání, a na typu připomínek. Od toho se bude odvíjet i délka správního řízení,“ uvedla Petláková.

Jestliže nakonec státní ústav dojde k názoru, že konopí neléčí a všechny námitky o vědeckých důkazech odmítne, jsou odpůrci připraveni napadnout celou věc u soudu. Mezitím si nemocní budou nadále ordinovat konopí amatérsky a z ilegálních zdrojů.

Využití konopí v lékařství při léčení některých zdravotních potíží | Foto: ČTK

Ľubomír Smatana, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme